Af Flemming Bjerre

Henrik Blegvad Jensen er næstformand i Fodboldudvalget i FCM Klubsamarbejdet, hvor han repræsenterer område 3, der dækker over klubber omkring Ringkøbing og Skjern. Hans daglige gang er i Skjern GF, hvor han er næstformand, varetager opgaven som kampfordeler samt styrer klubbens hjemmeside.

Henrik startede som frivillig i samarbejdsklubben Vostrup GU for ca. 12 år siden. Han var træner i klubben og blev valgt som klubrepræsentant i FCM Klubsamarbejdet.

Da familien flyttede til Skjern, blev Henrik hurtigt en del af det frivillige arbejde i Skjern GF, hvor han fik en plads i bestyrelsen, som han har siddet i siden. Han blev fra starten klubbens repræsentant i Klubsamarbejdet. Det er også blevet til en række andre opgaver for klubben, herunder et kortvarigt trænerjob for datterens pigehold.

For 4-5 år siden overtog Henrik jobbet som kampfordeler i Skjern GF. Vi har spurgt Henrik, om ikke det var en stor mundfuld både at sidde i bestyrelsen og være kampfordeler, samtidigt med opgaverne i FCM Klubsamarbejdet.

- Jeg har fra starten sørget for, at trænerne selv træffer aftaler med de andre klubber. Og samtidigt bruger jeg de digitale løsninger mest muligt, herunder Club Office. Så det er ikke så tidskrævende, som mange tror. Det gør det også nemmere, når der på et tidspunkt skal findes en ny kampfordeler, fortæller Henrik Blegvad Jensen.

Henrik er oprindeligt nordjyde, men er siden flyttet til Vestjylland.

- Det kan godt tage tid at komme ind på folk, når man flytter til en anden by. Det er en rigtig god platform at melde sig som frivillig - du bliver meget hurtigere en del af lokalsamfundet. I alle klubber der brug for frivillige, og jeg har gerne villet hjælpe, med det jeg nu kan bidrage med, fortsætter Henrik Blegvad Jensen.

Mange muligheder i FCM Klubsamarbejdet

Henrik er siden blevet næstformand for FCM Klubsamarbejdet og glæder sig over de mange muligheder, Klubsamarbejdet byder på.

Henrik og hans familie har i høj grad selv oplevet mange af tilbuddene. Henrik har deltaget i trænerkurser udbudt af Klubsamarbejdet, og som Klubrepræsentant og efterfølgende medlem af Fodboldudvalget haft stor glæde af den sparring, som FCM Klubsamarbejdet kan bidrage med.

Men det stopper ikke her. Døtrene har selv spillet fodbold i Skjern, og den ældste datter er en del af Klubsamarbejdets FCM Pigelicenstræning. Hun er efterfølgende rykket videre til pigeafdelingen i Vildbjerg SF, og netop optaget på Talent klasserne ved Herning Elite.

Sønnen havde ikke det store talent som spiller, men kastede sig i stedet over trænergerningen. Han har deltaget i flere trænerkurser via Klubsamarbejdet og nåede at være del af licenstræningen i FCM Klubsamarbejdet, inden han flyttede til Aarhus, hvor han i dag træner et hold i HEI og er licenstræner i AGF.

- Der er så mange muligheder i FCM Klubsamarbejdet. Det er fedt at se, at det lønner sig at gøre en indsats for de unge mennesker, både i den lokale klub og i arbejdet med FCM Klubsamarbejdet.

- Jeg oplever en stor glæde hos vores medlemmer, når vi får besøg af superliga- og akademispillere i klubben. Det er spændende at være en del af det miljø, hvor vi i fællesskab kan løfte det sociale i breddeklubberne, lyder det fra Henrik Blegvad Jensen.

Selvfølgelig håber FCM på at kunne finde den næste Pione Sisto eller Gustav Isaksen i en af samarbejdsklubberne, men samarbejdet går i lige så høj grad ud på at styrke hele fodboldmiljøet i oplandet via en tæt dialog med samarbejdsklubberne.

- Det var bl.a. efter et stort ønske fra flere af samarbejdsklubberne, at der for nogle år siden blev et øget fokus på pigefodbolden i FCM Klubsamarbejdet. Jeg håber, at vi kan fortsætte med den store opbakning til FC Midtjylland, og personligt glæder jeg mig meget til den nye fanzone - det bliver fantastisk, slutter Henrik Blegvad Jensen.