AULUM IF

Humøret var højt og beundringen var stor, da 84 ungdomsspillere fra Aulum IF mødte morgendagens stjerner fra FCMs akademi mandag eftermiddag.

Aulum IF var så heldige at få besøg af Mikkel Fischer, Jamiu, Mikel Johan Gogorza og ikke mindst Dereje Jensen, samt holdleder Kurt Halkjær. De skulle stå for en træning og det gjorde de med bravour. Sikke nogle personligheder og gode repræsentanter for FCM.

Børnene nød helt sikkert at være tæt på stjernerne og da Mikkel efter endt træning sparkede to bolde i krogen, så var fascinationen og beundringen total .

SDR. FELDING GIF

Der var store smil, entusiasme og latter at finde på Sdr. Felding stadion, mandag den 2. maj. Mange af klubbens spillere var mødt op til fællestræning, hvor der i alt var 45 spillere, i alderen 5-16 år. SFGIF var så heldige, at tre spillere fra FCM Akademiet var mødt op, til at stå for træningen, af de mange fodboldglade børn og unge. De mange spillere blev delt op i 2 hold, hvorefter træningen begyndte. Der blev konkurreret indbyrdes, og det var let at se, at alle spillere, skruede ekstra op for charmen. Der blev skudt til måls, løbet om kap og leget, alt imens de mange børn og unge støttede hinanden og bakkede hinanden op. De tre unge talenter, som klubben havde fornøjelsen af, var Gustav Ø. Christensen, Donavan og Simon Kristensen. Talenterne ydede en stor indsats for at de unge og forventningsfyldte SFGIF’ere, fik en god træning, samtidig med, at der var plads til masser af grin og leg. Klubben takker for et fantastisk arrangement, til alle frivillige, SFGIF’s spillere, trænere og især en stor tak til Gustav, Donavan og Simon, samt FCM Klubsamarbejdet, som har været med til at gøre dette arrangement muligt.

Det var en fantastisk oplevelse for både de mindste og de unge mennesker, godt hjulpet af de 3 FCM akademispillere, som virkelig forstod at motivere og engagere dem alle. Det lyste ud af alle spillerne, at de hyggede sig og kom for at lære noget, og så var det specielt godt, at der var 3 unge ulve at se op til. En dejlig aften med fællesskab og masser af bold og læring, og ikke mindst en masse snak og ros til spillerne fra de 3 FCM spillere – vi er sikre på, at alle gik trætte i seng om aftenen – men også stolte af den ros de havde fået for deres gode aktioner. Mon ikke der er blevet drømt en lille drøm om at spille for FC Midtjylland.

ØAB 86

Mandag den 2. maj fik ØAB 86's børnehold besøg af spillere fra FCM Akademiet til god gang træning på Ørnhøj Stadion. Vi fik besøg af Danijel Djuric, Mads Nybo Lauritsen, Mahdi Babaiasl og Gustav Bjerge.

Der var gang i den fra start - fælles opvarmning blev sat i gang med alle børn og efterfølgende en masse skud på mål, træningsøvelser og kampe. De 4 unge fra FCM fik alle til at være med og der var fuld koncentration og masser af god fight. Vi håber, at I nød det lige så meget som vores børn - de havde en super god dag med en anderledes og sjov træning. Selvom det var lidt koldt for os på sidelinjen, var der bestemt ingen af spillerne, som frøs. Det var en flok trætte og glade børn, der lige nåede at få spurgt til, hvor gamle de var og om de spiller på landsholdet (hvilket de så alle gjorde)

Tak for en rigtig god træning - I var mega gode til at få alle med og super flot, at I lærte så mange af deres navne på så kort tid.

Herning fremad

Mandag den 2. Maj havde Herning Fremads U9 afdeling besøg af 4 dygtige FCM Akademispillere, som stod for træningen sammen med holdets egne 6 trænere. Der ventede FCM drengene 50 spændte U9 drenge der havde glædet sig specielt til denne dag.

De 4 gutter havde forberedt en opvarmningsøvelse, som alle drengene havde det rigtig sjovt med. Derefter stod den på lidt teknisk træning samt skudtræning, hvor Fremad drengene lærte lidt tricks fra de unge stjerner fra FCM. Til stor glæde for drengene var der afsat masser af tid til kamp, hvor de 4 FCM drenge spillede på hver deres bane som joker.

Inden træningen var omme rundede FCM drengene træningen af, hvor der var indlagt ekstra tid til at få taget billeder! Forældrerådet havde sørget for grillen var tændt, så der var pølser og brød til alle mand!

Vi i Herning Fremad vil gerne sige mange tak for at have fået muligheden for at have besøg de 4 Akademispiller:
Simon Stampe Vang Madsen
Mark Nnamdi Ugboh
Valdemar Byskov Andreasen
Mathis Konradsen