Fursund IF

Fursund IF havde besøg af Mathias Balle, Juan Felipe Gomez Moreno, Malte Melin, Magnus Skydsgaard Jensen, som har trænet sammen med 49 spillere fra U10 drenge/pige hold, U16 drenge og U12/U13 drengene. Der var rigtig god stemning, og spillerne fra FCMs akademi fik givet mange autografer og stillede op til mange fotos med især U10 og U12/13'erne. Imens hyggede forældrene sig rundt om grillen, og efter træning var der grillpølser og sodavand til alle.

Fursund IF har spillere fra Selde, Åsted, Junget, Thorum, Breum, Grønning og Thise, samt klubsamarbejde med Roslev IK omkring U12/13 drengene fra Roslev, Jebjerg og Durup, foruden de førnævnte byer.

Stor tak til de fire akademispillere - flere af de yngre spillere udtalte sig efterfølgende om, at det var den BEDSTE fodboldtræning nogensinde! Og tak til klubbens fodboldtrænere for at hjælpe til.

KLG

KLG i Lind havde den største fornøjelse af at have besøg af 3 akademispillere fra FC Midtjylland.

De 3 spillere var Rasmus Kristiansen, Adam Nygaard Andersen og Jonatan Lindekilde, som havde forberedt og lavede en super træning for børnene.

KLG havde tildelt den store oplevelse til U9 og U10 piger. U9 piger kom med 30 friske piger og U10 piger stillede med 20 energiske piger. De 3 akademispillere styrede flot alle de 50 glade piger igennem en super træning. Træningen bestod af først en god opvarmning, hvorefter vi fik øvet presspil og skudøvelser – til sidst sluttede vi af med en sjov kamp sammen med FCM spillerne.

Alle pigerne gik fra træningen super glade og en stor oplevelse rigere. Flere af pigerne ville gerne vide hvor meget man skulle træne og hvor dygtig man skulle være, før man kunne begynde at skrive autografer efter en træning.

Vi takker mange gange Rasmus, Adam og Jonatan for deres gode humør og en super træning. Vi glæder os til at følge med i jeres fodbold karriere og håber vi en dag kan se jer spille på MCH Arena.

Måbjerg IF

Stor tak og ros til de 4 akademi spillere, der mandag aften besøgte Måbjerg IFs U9 drenge.
Det var med stort engagement, indlevelse, smil og glæde, at de gav Måbjerg drengene en kæmpe oplevelse.
FCM drengene indtog træningen med gejst i alle øvelserne, hvor der til sidst blev spillet kamp - til stor glæde for de små Måbjerg drenge.

Endnu engang stor tak til Andreas Nibe Hansen, Gustav Fraulo, Fabrice Mezema og Lasse Overgaard Nielsen for at give Måbjerg drengene et minde de sent vil glemme.

Nors Boldklub

Mandag den 2. maj havde vi i Nors Boldklub, som en del af FCM Klubsamarbejdet, besøg af fire dygtige spillere fra FC Midtjyllands akademi, som varetog træningen for vores børne- og ungdomshold fra U8 til og med U13. Ca. 55 forventningsfulde drenge og piger var troppet op for at få fyldt værktøjskassen op med nye værktøjer til brug på grønsværen, ligesom vores trænere fik ny inspiration til den daglige træning.

Vores spillere var delt ind på deres normale hold, og fik hver en akademispiller som træner. I træningsøvelserne som akademispillerne havde med, var der hentet inspiration både nationalt samt internationalt med tricks fra tidligere storspillere som Michael Laudrup, Jay-Jay Okocha, og Johan Cruyff. Efter træningsøvelserne var der kamp imellem holdene, hvor akademispillerne deltog.

Som afslutning på aftenen sluttede vi af med fællesspisning, hygge og autografskrivning i klubhuset. Alle Nors BK's spillere havde en god og lærerig aften.  Og hvem ved, måske er der en kommende akademispiller blandt vores dygtige børne- og ungdomsspillere.

Vi siger mange tak til Pontus Texel, Heini Fossdalsa, Gabriel Kehinde Victor og Stanley fra FC Midtjyllands akademi, for at tage turen fra Ikast til Nors for at give vores spillere en lærerig- og anderledes træningsoplevelse. Vi satser på at se jer på Superligamandskabet inden for få år.