FCM CUP for alle FCM Klubsamarbejdsspillere
FCM Cup afholdes hvert år ved afslutning på foråret som et arrangement for alle FCM Klubsamarbejdets træningsspillere, hvor alle licensspillere samles til en fantastisk fodbolddag for at hylde en masse lærerige træninger og nye venskaber.
FCM Cup er målrettet de spillere i alderen 8-13 år, som hen over sæsonen deltager i ugentlige træninger i form af
- FCM Minilicenstræning
- FCM Drengelicenstræning
- FCM Pigelicenstræning
- FCM U13 Pigelicenstræning
- FCM U13 Drengelicenstræning.
Ca. 550 piger og drenge mødes ugentligt til disse fællestræninger rundt omkring i regionen, samtidig med at de træner og spiller kampe i egne klubber.
Som afslutning på sæsonen arrangerer FCM Klubsamarbejdet et sommerstævne for disse spillere, hvor der også bliver inviteret nogle eksterne hold ind, så alle børnene kan få nogle gode og jævnbyrdige kampe som afslutning på forløbet.
2025-udgaven af FCM Cup fandt sted søndag d. 1. juni 2025. Værtsklub var Brande IF.
2026-udgaven af FCM Cup: Dato, værtsklub m.v. meldes ud snarest.
Alle træningsspillere vil forud for stævnet modtage link, som kan anvendes til tilmelding til FCM Cup.