Videbæk IF
I år var vi i Videbæk IF så heldige, at vi fik Erik Sviatchenko og to akademi spillere, Adam Nygaard Andersen og Nikolaj Tornvig Hansen, på besøg d. 22.09.22. FCM-spillerne stod for en times træning, hvor der deltog ca. 60 spillere fra drenge U10, U11 og U12 og piger fra U12-holdet. Der blev trænet teknikker, skud og til sidst spillede de kampe under en kyndig vejledning. Efter træningen tog Erik sig god tid til at skrive autografer og være med i selfies, og køen var lang. Det var en dag, vores unge spillere vil huske. Vi håber, at vi vil være heldige igen næste år.

Hurup IF
Hurup IF havde besøg af Mads Døhr Thychosen, Rasmus Kristiansen og Sofus Johannesen. 60 glade drenge og piger samt deres trænere var mødt op på klubbens anlæg i Hurup, de blev budt velkommen af Linda Riis. Solen skinnede og alle havde en dejlig træning med de 3 unge mænd i fokus. Efter endt træning var det tid til fotos og autografskrivning.

Uhre GIF
Vi niver os selv i armen og tænker tilbage på onsdagens FCM arrangement. Tak for enorm opbakning, det var skønt at se så mange på Uhre Stadion. Vi var stort set fuldtallige på alle hold, som nu tæller 70 ungdomsspiller total 😳

Vi havde Xandra Housted fra Fotograffiken på besøg til at tage hold billeder af vores hold 📸 Tak Xandra. Solen skinnede, det summede af liv og glade børn. Der var gang i grillen og i klubhuset var der åbnet et midlertidigt cafeteria.

TAK - til FCM og til Jonas, Liam & Andreas for at køre helt herud hvor kragerne vender. Det har haft en stor værdi for vores klub og medlemmer. TAK til vores spiller & forældre for at bakke op. Den sidste men største TAK går til vores træner, som bare ALTID er der og tilbringer uendelig MANGE FRIVILLIGE timer med vores børn. Uden jer - Ingen Uhre GIF

Thyborøn IF
Thyborøn Fritid har i dag haft besøg af 3 spillere fra FC Midtjylland, som har trænet med vores juniorspillere på Thyborøn stadion. Her var 50 børn samlet til en lidt anden træning end normalt, da det ikke er hverdag der kommer spiller fra FCM.

Vi takker for en god oplevelse, hvor der også bliv tid til autografer

Vinderup I.K.
Først og fremmest tusind tak for at netop vores klub fik muligheden for at få besøg af FCM spillere og vores egen tidligere Vinderup IK spiller, Simon Kristiansen. Vi havde forsøgt at begrænse os til de 60 personer vi maksimalt kunne være, men interessen har været så stor for at se FCM at vi endte på 68 😊

De 4 spillere fra FCM så ingen begrænsninger i de ekstra 8 spillere og gav den super meget gas i hver deres gruppe. Der blev lavet opvarmning spil, afslutningsøvelser, forsvar mod angreb og afslutningsvis kampe rundt i grupperne. De 4 FCM spiller mente dog at der skulle kåres en vinder af de 4 grupper, så der blev lavet 2 semifinaler imellem 5 udvalgte børn fra hver gruppe.

Den ene semifinale blev afgjort i straffe, imens den anden sluttede med en tæt 1-0 sejr. Finalen endte os 1-0 og var med til at slutte en helt fantastisk dag. Kæmpe ros til de 4 FCM spillere der tog sig god tid til at få taget billeder, skrevet autografer og generelt set bare være der for børnene.
Vi kan sige fra VIK at vi har en masse glade børn nu, der alle fik en rigtig god dag og fik set FCM spillere.