Region 2 årsmøde med flere lokale vindere

Tirsdag den 26. november afholdte DBU Jylland region 2 årsmøde i Aulum Fritidscenter. Her blev der uddelt priser, og op til flere af vinderne var fra FCM samarbejdsklubber.

180 fodboldledere fra 62 klubber var samlet i Aulum Fritidscenter til DBU Jylland region 2 årsmøde. Her blev der uddelt forskellige priser, hvor nogle af vinderne var fra FCM samarbejdsklubber. Herunder kommer et kort indblik i disse priser:

Gør-en-forskel-prisen 2019:
Denne pris gik til Preben Rusbjerg fra Ejsing Boldklub, der yder en kæmpe indsats i klubben. Preben Rusbjerg er mangeårigt medlem af fodboldklubbens bestyrelse, han er formand for klubbens boldudvalg og er generelt med i stort set alt, hvad der foregår i klubben.

- Preben er en af dem, som vores lille boldklub er bygget op af – han er nemlig en frivillig, som tænker på klubben og ikke mindst medlemmerne før sig selv, lyder det i klubbens indstilling.

Preben er ankermand i mange af fodboldklubbens aktiviteter, men hjælper også til med øvrige aktiviteter i og omkring klubben, fx er han primus motor for klubbens årlige sportsfest, hvor han har fået fodbold på programmet.

- Uden Preben Rusbjerg var der ingen Ejsing Boldklub, fremgår det af indstillingen.

- Alle klubber skulle have en Preben, så ville de også føle, at hjælpen altid var nær. Men ikke vores Preben, for ham vil vi selv beholde, for han er noget særligt, slutter klubbens formand Lars Rocatis i indstillingen.

Sammen med prisen modtager Preben Rusbjerg et diplom, en gave og en pengepræmie på 4000 kroner.

Åge Eltons Initiativpris
Modtageren var Anja Kjælder Hvam, som på eget initiativ har startet Små Fødder i Lemvig GF.
Prisen modtager den virkelystne fodboldmor for at starte et succesrigt fodboldtilbud op for de alleryngste i fodboldklubben.

- Anja har selv spillet meget fodbold og havde derfor svært ved at vente til hendes eget barn ville blive gammel nok til at begynde som femårig, lyder det i klubbens indstilling.

Anja Kjælder Hvams datter begyndte allerede på holdet som toårig.

Holdet med de Små Fødder blev straks en succes og til allerførste træning i 2018 dukkede 22 børn op med deres forældre/bedsteforældre. Igen i år har de stået klar og holdet har i 2019 haft 35 kontingentbetalende fodboldspillere i alderen tre-fire år.

Altså har tiltaget oplevet stor medvind, og det er i høj grad Anja Kjælder Hvams fortjeneste. Udover at være initiativtager og træner for de små fodboldspillere har hun også sørget for, at to af klubbens U15-spillere er med som trænere til holdet.

- Anja kom selv til klubben med idéen og ville være selv være træner og ville selv sørge for at melde ud via de sociale medier. Anja lavede alt arbejdet og sørgede for det meste – kun med lidt hjælp fra klubben, skriver formanden i Lemvig GF, Hanne Sig Weibel.

Med hæderen modtog Anja Kjælder Hvam en pokal og 5000 kroner.

Årets Fodboldklub i Vestjylland
Ikast FC er resultatet af et gennemarbejdet og frodigt samarbejde mellem Ikast FS og Ikast KFUM. Den blot halvandet år gamle klub vandt i aftes prisen som Årets Fodboldklub i region 2.

- Sammenlægningen har bidraget til medlemsfremgang, øget fastholdelse på såvel drenge som pigesiden, flere frivillige og dermed overskud til at gøre en forskel i lokalmiljøet, skriver klubben i indstillingen til prisen.

Der er en lang række nøgleområder, som klubsammenlægningen i fællesskab forsøger at optimere:
• Forbedret fastholdelse af medlemmerne.
• Opbygning af en ny værdibaseret forening.
• Styrke pigefodbolden i byen.
• Fokus på målrettet uddannelse af frivillige trænere.
• Et stort ansvar i lokalområdet.

Med i prisen følger et banner, en pokal og et diplom.

Ny kvinde i bestyrelsen
Der var nyvalg af Pernille Kristensen til en ledig bestyrelsespost. Hun er aktiv klubleder i Nr. Felding GIF, bl.a. som formand og børneformand.

STORT TILLYKKE til alle vindere ønskes af FCM Klubsamarbejdet!