Ungt forsvarstalent får akademikontrakt

15-årige Mads Nybo Lauritsen fra Herning Fremad har skrevet under på en akademikontrakt med FC Midtjylland, der gælder frem til 2023. En underskrift der glæder den høje U15-spiller.

Da Mads Nybo Lauritsen var 12 år, kom han ind og spillede fodbold på FCM Elitefodboldskole for U13-holdet. Inden da havde han dog været en del af klubbens talentprogrammer for U11- og U12-spillere. Men sidenhen har han være forbi U14, har lige færdiggjort sin U15-tid med en flot pokalsejr på 3-1 over Vejle og nu har han sat sin underskrift på en treårig aftale med FC Midtjylland, der gør ham til akademispiller i hvert fald indtil 2023.

Han skal altså fremover spille for FCM U17, hvilket han glæder sig til.

- Det er noget, jeg har ventet på i lang tid. Så jeg var rigtig glad for endelig at få beskeden. Det hele startede tilbage i december, hvor jeg sad til et møde med Flemming Broe, vores træner Martin Mark og den pædagogiske leder Dennis Rasmussen. Så sad de og vurderede mine færdigheder, og så fortalte de, at klubben gerne ville tilbyde mig en kontrakt på akademiet, fortæller 15-årige Mads Nybo, der kommer fra Herning Fremad, den ene af FC Midtjyllands to moderklubber.

Når man kigger ud over banen, finder man Mads lidt nede på banen som venstre stopper. Han er dog svær at overse med sine 180 centimeters højde, der brager op. Og det er da også højden og især fysikken, som han fremhæver, når han beskriver sig selv som spiller.

- Man kommer til at se en fysisk stærk spiller, som er god med bolden og med god fart. Min fysik er klart en af mine stærkeste sider, og så har jeg et godt drive med bolden og giver god energi på banen, fortsætter forsvarsspilleren, der glæder sig til at fortsætte i FCM:

- Jeg glæder mig mest til at fortsætte i et rigtig godt miljø, fællesskab og så glæder jeg mig til at komme ud til Ikast, og se hvordan det er. Nu har jeg været inde ved Herning Fremad i tre år, så det bliver sjovt at opleve nogle nye rammer. Det jeg synes er fedt i Midtjylland, er også fællesskabet og det at jeg kan udvikle mig som fodboldspiller. Men der er også et liv uden for banen, hvor vi fx går i skole sammen på Sønderager. Hvis jeg ikke var kommet ind på samme skole som mine holdkammerater, er jeg ikke sikker på, at jeg stadig fokuserede lige så meget på fodbold, som jeg gør nu. Der er nogle rigtigt professionelle rammer omkring det at være spiller, når man er i FC Midtjylland.

Nu glæder han sig til sin nye tilværelse på akademiet, hvor han håber på først og fremmest at kunne spille sig på U17-holdet, og mere langsigtet går han efter debut i 3F Superligaen og smådrømmer lidt om en tur til udlandet. Helst Premier League.

Akademichef Flemming Broe fremhæver også forsvarsklippens fysik og samtidig gode forudsætninger for at udvikle sig rigtig meget på akademiet.

- Vi har en spiller i Mads, der er en rigtig dygtig forsvarsspiller. Han har den fysik, der skal til, han er venstrebenet og så har han lagt rigtig meget på sit tekniske spil de sidste par år. Han er en god spilstation, og vi ser frem til at have ham med på U17 fra næste sæson, hvor han har gode forudsætninger for at udvikle sig yderligere, siger Flemming Broe.

- Hvis man skal være forsvarsspiller i FCM, er det vigtigt at have en god fysik – og det har Mads Nybo. Han har en rigtig god tilgang til sit spil, og han har en passion for at ville lykke med det, han gør, afslutter akademichefen.

Mads Nybo Lauritsen og resten af U15-holdet har ikke spillet kampe i ligaen siden marts, da corona satte en stoppe for det. De har dog den seneste uges tid spillet tre pokalkampe inklusiv finalen, som de altså endte med at vinde.