Tobias Agger kunne forleden sætte flueben ud for en vigtig målsætning i sin fodboldkarriere; den første akademikontrakt i FC Midtjylland.

Den 15-årige venstre back, som også kan begå sig på kanten, har en fortid i samarbejdsklubberne Spjald IF og Lem Boldklub, men kom til FCM som U11-spiller. I dag folder han sig ud på klubbens U15-hold.

Hvad betyder det for dig at skrive under på den her kontrakt?

– Det har været en drøm, lige siden jeg startede i FCM, og noget jeg virkelig har stilet efter. Nu står jeg så med en kontrakt, hvilket gør mig både glad og stolt, fortæller Tobias Agger.

Hvad ønsker du at forbedre i dit spil i løbet af de næste år?

– Jeg ønsker at forbedre min teknik med begge ben, særligt mit højreben. Samtidig ønsker jeg at
blive bedre til at udfordre offensivt.

Har du nogle drømme/ambitioner længere ude i fremtiden?

– Jeg har ambitioner om på sigt at spille mig til en plads på Superligaholdet. Og så drømmer jeg om en gang at komme til udlandet at spille.

Hvilken professionel fodboldspiller lader du dig inspirere af – og hvorfor?

– Min inspiration ligger primært i to spillere. Jeg bliver inspireret af Cristiano Ronaldo med hans fremadrettethed og passion for fodbold. Gustav Isaksen er også en stor inspiration, fordi han har været i FCM i mange år og formåede at gå hele vejen. Jeg spejler mig samtidig i hurtigheden hos begge de nævnte spillere, siger Tobias Agger.

Akademichef Flemming Broe siger følgende om Tobias Agger:

– Vi er glade for, at Tobias har dedikeret sin fremtid til FC Midtjylland. Han er en venstrebenet forsvarsspiller med en stærk indlægsfod, som samtidig kan begå sig på kantpositionen. Hans styrker ligger derudover i hans hurtighed og evne til at foretage mange højintense løb.

– Derudover besidder han en stor dedikation og god mentalitet i forhold til at udvikle sig som fodboldspiller, udtaler akademichef Flemming Broe.