Mange glade børn var fredag eftermiddag samlet i Roslev, hvor FCM Klubsamarbejdet og FCM-spillerne kom på besøg i den lokale fodboldklub, Roslev IK, der kunne fejre 100-års jubilæum.

Vejret var godt, fodboldbanerne fyldt med glade børn og boldene rullede frem og tilbage på det grønne underlag. Smil og grin prægede de unge mennesker.

Spillerne fra det midtjyske deltog i træningen og var med til at guide børnene fra Roslev IK igennem forskellige øvelser, som de også selv tog del i.

FEJRING AF 100-ÅRS JUBILÆUM OG 100.000 KR.

Efter træningen var det tid til autografer. Afslutningsvis overrakte FCM Klubsamarbejdet en check til Roslev IK på 100.000 kr. Beløbet overrækkes som en anerkendelse for udviklingen af Gustav Isaksen, som startede sin fodboldrejse i Roslev IK, og kommer udover FIFA’s solidaritetspenge.

Gustav Isaksen solgt til Lazio

Hos Roslev IK er de glade for, at FCM har lagt vejen forbi for at fejre klubbens 100-års jubilæum.

– Det her er jo megagodt, både for de unge mennesker, byen og Roslev IK som klub. Det er godt for området og fodbolden generelt, fortæller formand for Roslev IK, Jan Johnsen.

– DET ER VIGTIGT FOR OS AT GIVE TILBAGE

Dagen i dag drager også perspektiver til klubsamarbejdets større betydning for Roslev IK.

– Klubberne her i området er blevet gode til at arbejde sammen, og det er blandt andet takket være FCM Klubsamarbejdet. For eksempel har vi møder med de andre klubber gennem samarbejdet, som er med til at forbinde klubberne. Det er med til at påvirke os positivt, lyder det fra Jan Johnsen, som supplerer:

– Tidligere har der også været spillere for at besøge os, blandt andet besøgte Gustav (Isaksen, red.), da han spillede i Midtjylland. Roslev IK har også været på MCH Arena for at se fodbold, hvilket børnene har været meget glade for.

For FCM Klubsamarbejdet betyder en dag som denne meget. Det sætter leder af FCM Klubsamarbejdet, Thomas Hammelev Larsen, ord på.

– Det er vigtigt for os at give tilbage. Ikke bare til nærområdet men hele regionen og vores 142 samarbejdsklubber. Vi vil gerne bredt ud, og give tilbage til alle, der støtter os og bakker op om klubben. At vi kan give børnene nærværet fra Superligatruppen er vigtigt for os, siger Thomas Hammelev Larsen.

– En stor tak til Roslev IK for alt arbejdet de har lagt i eventen i dag. Deres set up og dialogen har været rigtig god, udtaler Thomas Hammelev Larsen afslutningsvis.

FC Midtjylland ønsker hele Roslev IK tillykke med jubilæet.