Omkring 35 fodboldledere var samlet i Aulum Fritidscenter til DBU Jylland region 2 årsmøde, mens yderligere 15 klubledere fulgte med via video. Her blev der uddelt forskellige priser, hvor nogle af vinderne var fra FCM samarbejdsklubber. Herunder kommer et kort indblik i disse priser:

Gør-en-forskel-prisen 2020
Denne pris gik i år til Preben Gravesen fra Nors Boldklub, der yder en kæmpe indsats i klubben. Preben har selv spillet fodbold i klubben, mens han siden 1989 også har varetaget roller som træner, bestyrelsesmedlem og formand for Fodboldudvalget.

- Han fortjener virkelig en anderkendelse for at være med til at gøre det muligt for så mange at spille fodbold, lyder det i klubbens indstilling.

Preben Gravesen har bl.a. været med til at starte et stærkt samarbejde med nabobyen, så man tilsammen har hold fra ungdomsrækkerne til og med U19. Udover det er han med i samarbejdsudvalget for FC Thy-Thisted Q, mens han også er tovholder for seniorholdene i klubben.

- Takket være Preben Gravesen har flere børn og unge, piger og drenge mulighed for at spille fodbold på det niveau, de har lyst og evner til. Han er aldrig bange for at give en hånd med til alle opgaver, der måtte være i en klub af Nors Boldklubs størrelse, fremgår det af indstillingen.

Preben modtog prisen, da Morten Smed (Koldby-Hørdum IF) fra Ungdomsgruppen overraskede ham i hjemmet den 12. november. Sammen med prisen modtager Preben Gravesen et diplom, en gave og en pengepræmie på 4000 kroner.

Åge Eltons Initiativpris
Winnie Nielsen fra Karup/Kølvrå IK blev hædret for sit initiativ med det nye børnehold, Minipoder.

- Winnie fik gang i en hel U6-årgang. Sammen med en forælder skaffede hun sponsorer, drikkedunke og forplejning. Ja, alt hvad der skulle til, klarede hun, skrives i indstillingen.

I 2019 startede det første børnehold i klubbens historie, men i år kom det store gennembrud, da de allermindste, Minipoder, startede op. I dag spiller 25 piger og drenge sammen med deres forældre fodbold i klubben.

Winnie Nielsen har haft mange roller i Karup/Kølvrå IK. Hun startede som spiller, derefter træner, holdleder, bestyrelsesmedlem og forskellige udvalg. I 2020 blev hun valgt som formand i klubben.

- Winnie er et kæmpe aktiv for KK07. Selvom hun har lagt støvlerne på hylden, lægger hun fortsat utallige frivillige timer i klubben og lokalsamfundet, fremgår det af indstillingen.

- For os er hun en rigtig ”klub-mutter”, som sætter en ære i, at KK07 er en præsentabel klub, som spillere, trænere, tilskuere, frivillige og bestyrelsesmedlemmer har lyst til at være i. Hun er altid klar med en hjælpende hånd, og vi er heller ikke ét sekund i tvivl om, at fodboldstøvlerne findes frem, hvis der er brug for det. Tak for Winnie”, afslutter klubben i indstillingen.

Winnie Nielsen fik prisen tildelt, da Jørgen Rasmussen fra regionsbestyrelsen kom uanmeldt på besøg den 11. november. Winnie modtog altså Åge Eltons Initiativpris og et legatbeløb til klubben på 5000 kroner.

Ny mand i bestyrelsen
Der var nyvalg af Jakob Oelenshlæger Poulsen til en ledig bestyrelsespost. Jakob har tidligere været frivillig i både Skjern GF, Spjald IF og Tarm IF, og har nu bosat sig i Skjern.

- Det er en stor mulighed for at gøre en større forskel end bare i min egen lille klub. Jeg har været i forskellige klubber i det jyske og vil gerne være med til at vedligeholde og forbedre breddefodbolden, lød det fra Jakob Oelenshlæger Poulsen.

Derudover var der genvalg til bestyrelsesmedlemmerne Michael Koch fra Brande IF og Poul Overgaard fra Sydmors IF, mens Pernille Kristensen fra Nr. Felding GIF i 2019 blev valgt for en to-årig periode.

STORT TILLYKKE til alle vindere ønskes af FCM Klubsamarbejdet!