Skal din klub have besøg af Superliga- og akademispillere?

Så har I nu chancen...

FC Midtjylland giver nu igen FCM samarbejdsklubberne mulighed for at få besøg af Superliga- og akademispillere, når spillerne torsdag d. 3. oktober tager på turné i Ulveland.

Alle samarbejdsklubber har mulighed for at ansøge, og hvis flere klubber tager imod tilbuddet end FC Midtjylland kan honorere – der er jo kun et vist antal spillere at tage af – foretages udvælgelsen af de heldige klubber ved lodtrækning. Ansøgningen skal sendes fra klubbens FCM Klubrepræsentant.

Ansøgningen om at få FCM-spillere ud til træning i klubben bedes sendt til koordinator i FCM Klubsamarbejdet Lasse Dahl-Hansen på LDH@fcm.dk senest søndag den 15. september, så hvis DIN FCM samarbejdsklub fx skal have besøg af Alexander Scholz, Erik Sviatchenko, Rasmus Nicolaisen, Emiliano Marcondes og en af morgendagens stjerner, så skal du huske at gøre følgende:

- Overhold ansøgningsfristen, der er søndag den 15. september.

- Følgende krav skal ansøgerklubben i den forbindelse dog leve op til: - 1 aktiv klubtræner pr. 15 deltagende spillere (der kan max. deltage 60 spillere i arrangementet) – alle materialer: - alle spillere skal have en god bold, små toppe/kegler – mål i forskellige størrelser – der skal findes en ansvarlig for arrangementet i klubben – og så skal man samme aften som arrangementet har foregået skrive en artikel til www.fcmklubsamarbejdet.dk samt tage billeder dertil. Derudover opfordres klubben til at kontakte lokalpressen.

- Klubben stiller med en sandwich + vand til FCM spillerne efter træning.

- Pris for et sådant arrangement er kr. 750,- + kørsel (for 2 spillere).

OBS: Send allerede i ansøgningen navn, mobilnummer og e-mailadresse på dén person, der skal være ansvarlig for arrangementet i klubben samt med den adresse, hvorpå arrangementet skal finde sted.