FC Midtjylland giver nu igen FCM samarbejdsklubberne mulighed for at få besøg af spillere – denne gang superligaspillerne og akademispillerne, når de torsdag den 27. april tager på turné i Ulveland.

Alle samarbejdsklubber har mulighed for at ansøge, og hvis flere klubber tager imod tilbuddet end FC Midtjylland kan honorere – der er jo kun et vist antal spillere at tage af – foretages udvælgelsen af de heldige klubber ved lodtrækning. Ansøgningen skal sendes fra klubbens FCM Klubrepræsentant.

Ansøgningen om at få FCM-spillere ud til træning i klubben bedes sendt til koordinator i FCM Klubsamarbejdet Camilla Thomsen på cth@fcm.dk senest mandag den 10. april. så hvis DIN FCM samarbejdsklub fx skal have besøg af Jonas Lössl, Kristoffer Olsson, Gustav Isaksen, Emam Ashour og en af morgendagens stjerner, så skal du huske at gøre følgende:

- Overhold ansøgningsfristen, der er mandag den 10. april.

- Følgende krav skal ansøgerklubben i den forbindelse dog leve op til: - 1 aktiv klubtræner pr. 15 deltagende spillere (der kan max. deltage 60 spillere i arrangementet) – alle materialer: - alle spillere skal have en god bold, små toppe/kegler – mål i forskellige størrelser – der skal findes en ansvarlig for arrangementet i klubben – og så skal man samme aften som arrangementet har foregået skrive en artikel til www.fcmklubsamarbejdet.dk samt tage billeder dertil. Derudover opfordres klubben til at kontakte lokalpressen.

- Klubben stiller med en sandwich + vand til FCM-spillerne efter træning.

- Klubben stiller med tuscher til autografskrivning efter træningen.

- Vi har gjort arrangementet gratis – dog skal der betales kørselspenge efter statens takst til en spiller for et sådant træningsbesøg

- OBS: Send i ansøgningen navn, mobilnummer og e-mailadresse på dén person, der skal være ansvarlig for arrangementet, i klubben, samt med den adresse, hvorpå arrangementet skal finde sted.

I Kan læse mere HER

Med sportslig hilsen
FCM Klubsamarbejdet