Ny FCM samarbejdsklub: Vorbasse Boldklub af 1912

FCM Klubsamarbejdet udvikler sig fortsat – også med tilgang af nye klubber, der kan se fordelene ved at være en del af FCM-familien.

Seneste skud på stammen er Vorbasse Boldklub af 1912, der dermed bliver klub nr. 141 i klubsamarbejdet.

Søren Skøtt fra Vorbasse Boldklub af 1912 kontaktede FC Midtjylland i efteråret 2023. Dermed blev et forløb skudt i gang, som her i december 2023 resulterede i optagelse i FCM Klubsamarbejdet.

”Vi er en lille klub med en lang historie”, fortæller Søren Skøtt, og henviser til klubbens stiftelse i 1912. ”Vi har hjemmebane ved Vorbasse Fritidscenter, og har p.t. ca. 60 medlemmer i klubben, hvoraf ca. halvdelen er ungdomsspillere”.

Vorbasse er er beliggende ca. 15 km syd for samarbejdsklubben Billund IF, og Vorbasse Boldklub af 1912 bliver dermed den sydligste klub i FCM Klubsamarbejdet.

”Vi har rakt ud efter FCM Klubsamarbejdet af flere årsager”, fortæller Søren Skøtt. ”Corona-pandemien betød en stor nedgang i medlemstallet, som vi arbejder hårdt på at få indhentet. Vi håber og forventer at mulighederne for spillere og trænere i FCM Klubsamarbejdet vil understøtte vores indsatser for at få flere medlemmer”.

Desuden ser Søren Skøtt muligheder i netværket og erfaringsudvekslinger med øvrige klubber, der deltager i FCM Klubsamarbejdet. ”Særligt de klubber, som ligger i vores del af ulveland, glæder vi os til at samarbejde og dele erfaringer med”, slutter Søren Skøtt.

Thomas Hammelev Larsen, leder af FCM Klubsamarbejdet, fortæller at han og hans kollegaer var glade for henvendelsen fra Vorbasse Boldklub af 1912. ”Efter nogle indledende samtaler aftalte vi besøg i klubben med klubbens bestyrelse, hvorefter begge parter var klar til at indgå samarbejdet, og det er vi rigtig glade for”, uddyber Thomas Hammelev Larsen.

”Vi er glade for at Vorbasse Boldklub af 1912 har tilvalgt FCM Klubsamarbejdet – tilmed med en geografisk placering, som indbyder til konkurrence fra andre ligaklubber - og det understreger, at FCM Klubsamarbejdet er attraktivt at være en del af og har et stærkt omdømme”, slutter Thomas Hammelev Larsen af.