Ny FCM samarbejdsklub på Salling

FCM Klubsamarbejdet er hermed oppe på 7 samarbejdsklubber alene fra Salling…

Hem Hindborg Dølby IF (i daglig tale også kaldet HHDIF), der geografisk er placeret i område 1 af Ulveland, og har FCM samarbejdsklubberne Roslev IK, Spøttrup Sport og Motion, Oddense-Otting UGF og Skive IK som sine nærmeste naboer, har fra dags dato valgt at indtræde i FCM Klubsamarbejdet.

HHDIF er ikke en kæmpe klub – tværtimod faktisk. Men til gengæld værner man om de medlemmer man har og man gør en dyd ud af fællesoplevelser, fællestræninger, fairplay og engagement. Èn af klubbens nye FCM Klubrepræsentanter, Ulrik Lauridsen, lagde allerede under mødet med FCM Klubsamarbejdet vægt på, at han ser gode muligheder i at understøtte disse ting med sit medlemskab af FCM Klubsamarbejdet.

- Der er jo virkelig mange muligheder i FCM Klubsamarbejdet. Både for drenge, piger og trænere. Samtidig så er der også nogle ting omkring FCM SAMFUND, som ser spændende ud og som kan vise sig at være frugtbart for vores klub at deltage i.

I FCM Klubsamarbejdet er man glade for, at Hem Hindborg Dølby IF nu har valgt at blive en del af HELE regionens hold:

- Vi er i FCM Klubsamarbejdet glade for, at Hem Hindborg Dølby IF har valgt at blive en del af det store fodboldfællesskab i Midt- og Vestjylland. For som vi har sagt flere gange før, så betyder hvert eneste medlem af vore samarbejdsklubber noget, og det er uanset, om man kommer fra en stor eller lille klub. Dialogen med HHDIF har ikke været lang, men til gengæld har vi haft et rigtigt godt og ikke mindst hyggeligt møde, hvor vi kom godt rundt omkring de mange muligheder, som FCM Klubsamarbejdet giver. Fodboldudvalget i HHDIF var herefter hurtige på aftrækkeren og meldte sig med det samme ind i vores forening og vi ser frem til at kunne komme til at give tilbud til klubbens medlemmer, fortæller leder af FCM Klubsamarbejdet, Tommy Jensen.

FCM Klubsamarbejdet involverer hermed 137 samarbejdsklubber i hele Midt- og Vestjylland. Dermed er netværket nu endnu tættere og endnu stærkere, og det er således endnu engang en understregning af, at FC Midtjylland er HELE regionens hold til glæde for FC Midtjylland, klubberne i FCM Klubsamarbejdet samt vigtigst af alt til glæde for alle børn og unge i Ulveland.