I mange år har der eksisteret et samarbejde imellem FCM samarbejdsklubben Grindsted GIF og Hejnsvig IF på Old Boys-niveau og samarbejdet imellem de to klubber udviklede sig primo 2020 til også at omfatte ungdomsspillerne fra de to klubber. Formålet var at flest muligt skulle have mulighed for at spille fodbold uanset om de boede i 7250 Hejnsvig eller 7200 Grindsted.

Samarbejdet imellem de to klubber har vokset sig godt og stærkt og Hejnsvig IF har herigennem hørt fra Grindsted GIF, at de er meget tilfredse med samarbejdet og mulighederne i FCM Klubsamarbejdet. Derfor har Hejnsvig IF nu også taget kontakt til FCM Klubsamarbejdet omkring muligheden for optagelse heri.

  • Vi er en lille forening, som vægter ungdommen og det sociale højt, og vi kan høre på Grindsted GIF og også se det ved selvsyn, at FCM Klubsamarbejdet giver mange muligheder for ungdommen. Derfor har vi søgt om medlemskab af FCM Klubsamarbejdet, fortæller Andreas Ståel fra klubbens bestyrelse.

I FCM Klubsamarbejdet er man glade for henvendelsen fra Hejnsvig IF og efter et møde med klubbens bestyrelse var begge parter klar til at indgå i samarbejdet.

  • Vi er i FCM Klubsamarbejdet glade for, at Hejnsvig IF nu har valgt at blive en del af det store fodboldfællesskab i Midt- og Vestjylland – og ikke mindst stolte af, at vores eksisterende samarbejdsklubber taler så pænt om vores måde at agere på, at andre også vil være med i samarbejdet, siger leder af FCM Klubsamarbejdet Tommy Jensen.

Forventningerne er store, men realistiske
Hejnsvig IF, der er beliggende ca. 10 km syd for samarbejdsklubberne Grindsted GIF og Billund IF, har ca. 125 medlemmer, hvoraf halvdelen er ungdomsspillere og den anden halvdel seniorer. Når klubben nu bliver en del af FCM Klubsamarbejdet, er det primært med sigte på at kunne gøre noget for de unge mennesker, men det er også med et socialt sigte.

  • Vi trænger til noget fornyelse og nogle nye tilbud til vore medlemmer. Specielt til ungdomsspillerne, da det er dem som skal holde foreningen kørende i fremtiden. Vi forventer, at det her samarbejde, og de muligheder det giver os, kan sætte endnu mere skub i vores klub omkring ungdommen, men også at det kan styrke os socialt og økonomisk, forklarer klubbens næstformand Patrick Pedersen.

I FCM Klubsamarbejdet glæder man sig til at indfri forventningerne fra det nyeste familiemedlem i Ulveland.

  • Som jeg flere gange før har sagt, så betyder hvert eneste medlem af vore samarbejdsklubber noget, og det er uanset, om man kommer fra en stor eller lille klub. Vi ser frem til også at kunne komme til at give tilbud til alle medlemmer af Hejnsvig IF, slutter Tommy Jensen af.

FCM Klubsamarbejdet involverer hermed 146 samarbejdsklubber i hele Midt- og Vestjylland. Dermed er netværket nu endnu tættere og endnu stærkere, og det er således endnu engang en understregning af, at FC Midtjylland er HELE regionens hold til glæde for FC Midtjylland, klubberne i FCM Klubsamarbejdet samt vigtigst af alt til glæde for alle børn og unge i Ulveland.