Det er ikke altid det går den helt snorlige vej her i tilværelsen.

Det kan den 17-årige målmand Mathias Balle skrive under på. Via Gudum-Nissum Idrætsforening blev han optaget på FCMs Elitefodboldskole, hvor han var ankermand på FCM U14 og U15.

Det blev dog ikke til en Akademikontrakt i første ombæring. Oppe i Randers havde U17-træner Anders Nim imidlertid bidt mærke i Lemvig-drengen, og han overtalte i slutningen af 2017 Mathias Balle til at komme til Kronjylland med henblik på at spille for klubbens U15-hold.

Det indebar at Mathias Balle allerede som 14-årig flyttede hjemmefra og ind på Randers’ Elitesportscollege.

Her spillede han et år, inden han der igen var bud fra ham. Denne gang var det AaB der tilbød ham en plads som målvogter på klubbens U17 Ligahold, og her spillede han i to år.

– Jeg kender jo en stribe af mine holdkammerater fra vores fælles tid på FCM U14 og U15, og da jeg mødte op til den første træning, stod de alle og bød mig velkommen tilbage. Det gjorde mig rigtig glad, for det er jo det her, jeg har kæmpet for siden U14-tiden, kommer det med eftertryk fra Mathias Balle.

MÅLET ER SPILLETID I NÆSTE SÆSON

Den unge målvogter er nu flyttet – igen. Denne gang ind på Akademigangen, mens skolegangen passes med holdkammeraterne fra årgang 2004.

Lige nu er det den to år ældre Valdemar Birksø, der vogter målet for FCM U19, men han falder for aldersgrænsen fra den kommende sæson, og både Simon Stampe og Mathias Balle er bejlere til at overtage pladsen inde på stregen.

– Jeg går efter at komme til at spille kampe efter sommerferien, det er det, jeg arbejder hen imod, og jeg har et rigtig godt samarbejde med Marcin (Kowalczyk, målmandstræner) og Lasse Heinze, fortæller Mathias Balle, hvis kontrakt med FCM løber denne sæson og næste med.

At opnå det mål forudsætter yderligere udvikling hos den 2 meter høje keeper – noget han er helt afklaret med:

– Mine forcer er min attitude inde på banen, og at jeg arbejder hårdt til hver træning. Jeg er glimrende inde på stregen, og jeg har udviklet mit spil med fødderne, fortæller Mathias Balle, der nævner Jonas Lössl og Barcelonas ”sweeper-keeper” Marc-André ter Stegen som mangeårige forbilleder.

Akademichef Flemming Broe lægger ikke skjul på, at det føltes godt at kunne byde Mathias Balle ”velkommen hjem”:

– Mathias er en meget ambitiøs målmand, der har demonstreret, at han har dedikationen til sin sport og en stærk mentalitet. Han har været tålmodig og har måttet arbejde for at nå hertil, og han har gjort sig fortjent til den akademikontrakt, han nu har fået, udtaler Broe.

Velkommen på Akademiet, Mathias!