I Bording IF har man gennem en længere periode gjort meget for at få klubbens seniorafdeling til at leve. Faktisk har man gjort så meget, at der er rekordstor tilslutning til holdene – både på herre- og dame-siden.

Herreholdene frister pt. en tilværelse i serie 2, serie 4, serie 5 og serie 6, mens klubbens nystartede damesenior boltrer sig i serie 2 og faktisk spiller med om oprykning.

Én af klubbens seniortrænere og mangeårige frivillige, Jørn Jensen, er glad og stolt over tilgangen.

- Vi får mange spillere fra Ikast, Herning og Silkeborg. Vi har fået gang i de unge mennesker, som også trækker andre af deres kammerater med sig, fortæller Jørn Jensen.

Hvordan kan det så lykkes i Bording IF med at tiltrække unge mennesker? Jo det kan måske være svært at svare på helt konkret. Allerede inden Covid-19 indtraf havde man forsøgt at lave forskellige tiltag, som i klubben giver god mening. Således er der et stort socialt fokus, hvor der efter kampene i sidste sæson var grillpølser og øl til alle holdene, mens man efter træningerne på herresenior kunne klæde mange om i samme omklædningsrum – uagtet om man spillede på serie 2, 4, 5 eller 6. Faciliteterne er derfor i orden med store omklædningsrum, samt et overdækket område udenfor klubhuset.

Det er tydeligt at høre fra en af de nye spillere, at det er fedt at starte på herresenior i Bording IF:

(Artiklen fortsætter under filmen).

En vigtig del af klubbens kultur er, at der ikke bliver gjort forskel på nogen af holdene.

- Alle vores hold får tilbudt de samme ting. Det gør sig gældende i forhold til træningstøj, tøjvask og de sociale tilbud. På den måde er der ingen forskel på, om man er spiller på klubbens førstehold, fjerdehold eller på damesenior, beretter Jørn Jensen.

På samme måde tilbød klubben også fællesspisning én gang i måneden efter en træning – og hvis der var Champions League på tapetet, blev det også sat på skærmen. Et meget populært tiltag, der dog pt. er sat i bero pga. Covid-19.

Lokale Bording-spillere
For ca. halvanden sæson siden sluttede et års efterskoleophold for mange af de lokale Bording-drenge. Disse var man meget opmærksom på i klubben, og derfor tog man sig en snak med dem omkring at spille fodbold, hvor de også var vokset op. Det fik mange af disse unge knægte til at komme tilbage til klubben efter efterskoleopholdet – en udfordring de fleste klubber hvert år står i. Det lykkedes dog i Bording IF, og dermed var der også skabt et stort fundament for fremtidens herresenior. Når man på samme tid gør meget for, at folk falder til socialt og dermed får skabt en positiv og hyggelig kultur, så bliver det måske også nemmere for de lokale drenge at hive deres gymnasiekammerater med til fodboldtræning.

På klubbens damesenior-hold er man først startet op her til sommer – altså midt i Covid-19-tiden. På trods af dette er mange af de lokale Bording-kvinder stimlet sammen og startet op, og det går da også ganske forrygende for holdet, der spiller med om oprykning til serie 1.

- Man skal huske at nyde det, mens det går godt, og vi bliver også ved med at gøre de samme ting for alle holdene, fortæller Jørn Jensen, inden han slutter af:

- En rekordstor herresenior med 85 spillere og en nystartet damesenior med 35 spillere – det er da meget positivt.