Givskud GUF og Gadbjerg IF driver en fælles fodboldklub under navnet FC GOG. Selvom der pt. er Covid-19 i hele Danmark, og man før sommerferien fik en stille opstart, så er der åbnet endnu mere op for gamle og nye tiltag – selvfølgelig under de gældende Corona-regler.

Normalt når man kommer til denne tid af året, så skal man til at spille indendørs fodbold. Men i FC GOG har forældre og trænere spurgt, om man ikke måtte fortsætte udendørs på klubbens kunstgræsbane i stedet for at rykke indenfor. Og svaret kommer da også prompte fra en af klubbens bestyrelsesmedlemmer, Elin Søbye:

- Det får de selvfølgelig lov til. Når de selv efterspørger det, og de samtidig også gerne vil træne mere end én gang i ugen, så åbner vi selvfølgelig banen op til dem.

Der er mange afdelinger i klubben, som kører ret godt for tiden. Det hele kræver selvfølgelig engagerede frivillige for at drive holdene, og netop de engagerede frivillige findes i stor stil i FC GOG. Således er der både kommet gang i Familiebold, som er for de 2-4-årige og deres forældre, mens der også er kommet nye trænere til i U5-U8-årgangene. Og her gemmer der sig faktisk nogle rigtig gode historier: Familiebold har tidligere kørt med stor succes. Med tiden uddøde konceptet en lille smule, men da der igen blev lagt ressourcer i det, blomstrede det op og fungerer helt efter hensigten igen. I U5-U8-årgangene var der brug for nye trænere, og her tøvede klubben ikke:

- Vi tog en gammel medlemsliste over spillere i klubben, og startede fra en ende af med at ringe til dem. Her var der straks tidligere spillere, der sprang på opgaven med stor iver, fortæller Elin Søbye.

Netop disse tidligere spillere tog sagen i egen hånd, og med stor hjælp fra forældrene er der oprettet et par store og succesfulde årgange.

- Især da Coronaen rigtigt slog ind over landet, har forældrene været vigtige, idet de hver især har kunnet hjælpe med at være stationstrænere, så vi hele tiden har kunne overholde de gældende Corona-regler, fortsætter Elin Søbye.

Nogle af disse forældre er virkelig blevet engageret i klubben og tager gladelig med deres børn til fodboldtræning. Derudover er flere af dem startet op på klubbens ”De Gamle Ben”-hold, som i andre klubber måske bliver kaldt Oldboys.

Et andet sted i klubben hvor succesen er stor, er på U17-holdet. Her findes et par virkelig værdifulde trænere, der er klar til at gøre alt for at holdet kan få lov at leve. Det er altid en årgang, som er udfordrende at holde kørende pga. efterskole, men det lykkes altså i FC GOG:

- Trænerne er helt fantastiske. Det er lige før, at de henter spillerne fra efterskolen bare for at kunne træne og spille kampe med dem. Derudover skal mange kampe flyttes, fordi det skal passes ind med efterskolen, men heldigvis har modstanderholdene samme udfordring og er derfor ekstra villige til at få flyttet kampene i samarbejde. Det er et stort arbejde, men det er det hele værd, konkluderer bestyrelsesmedlem, Elin Søbye.

Andre sportsgrene i foreningen foldes ud

Givskud GUF er ikke kun en fodboldforening. Faktisk er det ikke fodbolden, der fylder mest. Men derfor kan man godt hjælpe hinanden og åbne klubbens baner op, hvis nogen har lyst til at spille fodbold. Da en gruppe interesserede mænd gerne ville spille lidt fodbold for sig selv, var Elin Søbye i tæt kontakt med dem og åbnede derfor banerne op for dem. Det gav den virkning, at hun kom til at snakke med dem, og fandt ud af, at de faktisk gerne ville kunne dyrke en sport sammen med deres koner. Derfor startede der en helt masse nye til Volleyball, da de mange par kunne deles om denne interessere.

Det viser jo meget godt, at det er vigtigt med en god relation. Jeg var egentlig bare nede i klubben for at låse op for dem, og der kom vi selvfølgelig til at snakke om deres behov. Derfor opstod muligheden i foreningen, hvor de startede til Volleyball, slutter Elin Søbye.