Midtjyder bomber løs og henter topscorertitler

Tre unge mænd fra regionen topper landets topscorerlister.

Bum – bum – bum. Skuddene er kommet fra alle sider og vinkler i den forgangne sæson og det er ikke løst krudt, der er blevet skudt med. Slet ikke fra ulvene fra FCM samarbejdsklubbernes side. De har virkelig ramt skiven – eller rettere så har de fået nettet til at blafre lystigt i såvel U15-, som U17- og U19 Ligaen.

Denne sæson har U15 Ligaen for første gang været landsdækkende og her satte Valdemar Byskov Andreasen (Herning Fremad, Ikast FC) sig på måltronen som ligatopscorer med 15 mål i 14 kampe. I U17 Ligaen var det Mikkel Tønnesen (Holstebro Boldklub, FS Holstebro) som blev delt topscorer med 13 mål i 14 kampe og med en formidabel slutspurt med 5 mål i den sidste uge af U19 Ligaslutspillet, så distancerede Mads Kristian Hansen (Ikast FC) alle andre i U19 Ligaen og sluttede dermed sæsonen på 13 mål i 18 kampe. Det var i øvrigt anden sæson i træk, at Mads Kristian Hansen sluttede på toppen af topscorerlisten i sin alderssvarende liga.

Ros fra chefen
Dét at få én ligatopscorer er i sig selv en flot bedrift, at få to i samme sæson er utroligt, men at have hele tre af slagsen er decideret unikt og det vækker da også stor glæde på akademichef Flemming Broes kontor.

- Det er en helt fantastisk bedrift, at vi har ligatopscoreren i alle tre ligaer og på den måde har FCMs talentsektor gjort rent bord. Men det er heller ikke kommet af sig selv, for vi har haft fokus på den offensive del af spillet igennem lang tid, fortæller Flemming Broe.

- Generelt set scorer vores hold mange mål og det skyldes ikke mindst, at vi vægter afslutnings- og sparketræningen højt i FCM. Både Valdemar, Mikkel og Mads har helt tilbage fra deres tid i FCM Elitefodboldskole haft masser af specialtræning med vores afslutningstræner Thomas Kristensen, som i sin tid som fodboldspiller selv var dygtig til at finde målet. Sidenhen har de både trænet med afslutningstræner Peter Johannesen og sparketræner Bartek Sylwestrzak og så er de også hver især ihærdige med selvtræning af deres færdigheder, beretter Flemming Broe.

Tillykke med topscorertitlerne til de unge mennesker, som nu kan nyde en velfortjent sommerferie inden træningen til den kommende sæson skydes i gang senere i juli.

Den nye sæson begynder for U17- og U19 Liga´ vedkommende den 8. august på udebane mod Esbjerg FB og så venter der fortsat U19-holdet en kvartfinale mod Ajax Amsterdam i Youth League, når der spilles Final 8-turnering fra den 16.-25. august UEFA’s hovedkvarter i Nyon, Schweiz.

Foto: Fra venstre Valdemar Byskov Andreasen (Herning Fremad, Ikast FC), Mikkel Tønnesen (Holstebro Boldklub, FS Holstebro) og Mads Kristian Hansen (Ikast FC)