Vi har i FCM Klubsamarbejdet igennem de sidste måneder snakket med mange klubledere og trænere og noget af det, som går igen mange steder er, at motivationen til at lave forskellige tiltag rundt omkring i de respektive klubber ikke just er stigende, fordi man hele tiden står med en høj risiko for at måtte aflyse det hele igen. Lige nu er det letteste i verden at tænke:

  • At det ikke kan lade sig gøre…
  • At holde pause med fodbolden så længe det her Covid-19 er i samfundet…
  • At det er svært at få det hele til at fungere rent økonomisk i klubben…

MEN vi ved også, at der i nogen klubber hersker stor kreativitet, og vi kunne i FCM Klubsamarbejdet godt tænke os, hvis vi i denne svære tid kan hjælpe og inspirere hinanden til at holde modet oppe. Så, hvis I siden Covid-19 gjorde sit indtog i Danmark, har gjort et eller andet ekstraordinært i Jeres klub, som fx:

  • At få alle Jeres medlemmer tilbage i fodbolden (også alle B- og C-spillerne)…
  • At få medlemsfremgang…
  • At skabe sammenhold i klubben via sociale medier eller andet…
  • At lave alternative tiltag som har gjort, at klubbens økonomi alligevel hænger sammen…
  • Andet…

Så vil vi virkelig gerne høre om det og vi vil gerne have mulighed for at kunne lave en lille artikelserie om alle succeshistorierne på vores hjemmeside. På den måde kan vi inspirere hinanden og samtidig kan vi vise omverdenen, at fodbolden på ingen måde er ”død” i vores region.

Har I en positiv historie fra Jeres klub, så skriv lige en linje eller to omkring det til en af nedenstående samt dit navn og mobilnummer på en kontaktperson i Jeres klub, som kan fortælle mere om det. Så vil vi tage fat i vedkommende og få skrevet lidt om det på vores hjemmeside 😊

Lasse Dahl-Hansen, koordinator FCM Klubsamarbejdet: LDH@fcm.dk
Tommy Jensen, leder FCM Klubsamarbejdet: tje@fcm.dk