FC Midtjylland har skrevet en 3-årig aftale med William Kold Jensen, som kan se frem til at starte på akademiet i Ikast efter at have været en del af klubbens yngre talenthold i de seneste år.

Det glæder den unge midtbanespiller, som begyndte fodboldlivet i Holstebro Boldklub, der er en del af FCM Klubsamarbejdet.

– Det var en fantastisk følelse at skrive under på kontrakten. Det er noget, jeg har kæmpet for, lige siden jeg begyndte at være inde omkring FCM-holdene, smiler William Kold Jensen, som ikke er sen til at sende en tak til sin familie.

– Jeg vil gerne takke min familie, som virkelig har hjulpet mig til, at det er blevet muligt. Især min far og onkel har kørt mig til en masse træninger og kampe, så det skal de have en stor tak for, tilføjer William Kold Jensen.

Akademichef Flemming Broe er ligeledes tilfreds med aftalen, og han fremhæver arbejdsradiussen hos den kommende akademist.

– William er en central midtbanespiller med en enorm arbejdsradius, hvor han kan dække både 6’eren og 8’eren. Han har en enorm duelstyrke og kommer altid holdet til gode med sin villighed til at gå ind i dueller og pres, fortæller Flemming Broe og uddyber:

– Han er også god teknisk, og det er et område, hvor han skal fortsætte sin udvikling. Vi glæder os til at få William ind på akademiet, hvor det selvfølgelig er målet, at han skal tage sit niveau til det højest mulige.

STOR VINDERMENTALITET

William Kold Jensen sætter ord på sig selv som en midtbanespiller med en stærk mentalitet.

– Lige nu spiller jeg mest 6’er, men kan også sagtens spiller 8’er. Jeg er en teknisk og duelstærk midtbanespiller, som har en stor vindermentalitet, og jeg giver mig altid 100 procent for holdet, fortæller den unge midtbanedynamo, som tilføjer, at James Rodriquez og Jack Wilshere har været forbilleder for ham.

Nu glæder han sig til at komme i gang på akademiet, som er et skridt på vejen mod de helt store fodbolddrømme.

– Det første mål, som jeg går efter, er at få debut på førsteholdet i 3F Superliga. Længere ude i fremtiden er drømmen selvfølgelig at komme til udlandet og komme på landsholdet. Det kommer til at kræve en masse hårdt arbejde, og det er jeg helt klar til at gøre, understreger William Kold Jensen, som afslutter:

– Først og fremmest glæder jeg mig bare til at komme i gang på akademiet, spille en masse fodbold og få endnu bedre modstand til både træning og kamp.

Stort tillykke med kontrakten til William Kold Jensen.