Lokalt forankret talent forlænger med FC Midtjylland

18-årige Tobias Anker, fra samarbejdsklubben Hammerum IF, har underskrevet en ny femårige aftale

Han rager højest på holdbilledet hos U19-mandskabet og han er ligeledes én af de spillere som fremhæves, når det næste store forsvarstalent i FC Midtjylland skal udpeges.

18-årige Tobias Anker spillede som lille i samarbejdsklubben Hammerum IF inden han rykkede til Herning Fremad og FC Midtjyllands Elitefodboldskole. I dag er han fast mand på U19 og har netop underskrevet en ny femårig aftale – til stor glæde for hele familien.

- Det er svært at beskrive hvor meget det betyder. Det har været min ambition hele vejen, så jeg er stolt. Det samme er min familie, fortæller Tobias Anker, men understreger at der endnu er langt til det endelige mål.

- Det vil være en milepæl at få debut på MCH Arena. Jeg er vokset op tæt på stadion og har ofte været inde og se kampe. Som en lokal dreng vil det være noget af det største for mig selv og min familie. Og så vil jeg etablere mig som professionel fodboldspiller. Det er drømmen, lyder det stålsat, men også med et smil fra forsvarsspilleren.

Vejen til den nye kontrakt har dog ikke været uden bump det seneste år. Tobias Anker sad ude i store dele af sidste sæson med en knæskade, og netop den periode mener akademichef Flemming Broe, har været med til at danne den unge spiller.

- Tobias har været igennem en flot personlig udvikling i sin tid på akademiet. Han har desværre været ramt af en længevarende skade, men han har håndteret forløbet flot og nu høster han frugterne af det hårde arbejde.

En udvikling Tobias Anker kan nikke genkendende til.

- Når jeg tænker tilbage, så har det seneste år været præget af op- og nedture. Jeg startede på banen, da vi indledte vores kampagne i Youth League, men blev så ramt af en skade. Det er frustrerende at sidde udenfor og kigge på, når man som ung spiller bare vil ind og bidrage og vise sig frem. Men set i bakspejlet har det rustet mig mentalt.

Tobias Anker er nu tilbage på banen, hvor han har spillet alle kampe i indeværende sæson og det næste skridt bliver, at indlede træning med Superliga-truppen.

- Han har udviklet sig til en spiller med den helt rette fysik i forhold til sin position og klubbens DNA. Han er stærk og har lagt på i sine dueller og det glæder vi os til at se, når han over den kommende tid skal matches med Superliga-truppen, fortæller Flemming Broe.

Svend Graversen er heller ikke i tvivl om potentialet i den fysisk stærke forsvarsspiller og han glæder sig samtidig over, at klubben kan tilbyde en lang aftale til endnu en talentfuld spiller fra nærområdet.

- Tobias er en enorm talentfuld midtstopper fra egne rækker og det glæder os, at han ser vores miljø som det rette for hans udvikling. Nu skal vi i fællesskab integrere ham i Superliga-truppen, hvor han over den kommende tid skal begynde at træne med, slutter sportschefen.

Tobias Anker fortsætter med at spille kampe for U19-holdet, hvor han og holdkammeraterne på onsdag spiller returopgør mod de svenske mestre IF Elfsborg i UEFA Youth League. De ældste akademister vandt det første opgør i Sverige med 2-1.

Tillykke med din nye kontrakt, Tobias.

Fakta
Navn: Tobias Anker
Position: Forsvar
Fødselsdag: 6. marts 2001
Tidligere klubber: Hammerum IF, Herning Fremad