Julehilsen fra FCM Klubsamarbejdet

Glædelig jul og godt nytår til alle i og omkring FCM Klubsamarbejdet og FCM samarbejdsklubberne.

Kære alle,

Så er endnu et år gået og i FCM Klubsamarbejdet har det igen været et år som vi kan lide det, nemlig med fart over feltet. Helt ekstraordinært fedt har det været, at vi i 2019 har kunnet sige velkommen til hele 10 nye samarbejdsklubber og samtidig har oprettet et helt nyt område 6 i FCM Klubsamarbejdet.

TÆTTERE PÅ
Året begyndte med at vi tog på klubtursturné rundt i Ulveland, da lige godt 100 af vore samarbejdsklubber havde takket ja til tilbuddet om at få besøg af FCM Klubsamarbejdet i januar/februar. Det var virkelig brugbart for os at høre, hvad der rører sig i Jeres forening. Hvad I lykkes godt med – hvad I har udfordringer med – hvad I er glade for i FCM Klubsamarbejdet – hvad I kunne tænke Jer af nye ting eller mere af i FCM Klubsamarbejdet og meget meget mere. Vi har i hvert fald i Fodboldudvalget opfattelsen af, at hovedformålet med vores klubtursturné om at komme tættere på hinanden til fulde blev indfriet.

Vi har sidenhen derfor også taget flere tiltag, som dels skal gøre det lettere at være træner- eller leder i en samarbejdsklub og som i det hele taget bringer FC Midtjylland og samarbejdsklubberne endnu TÆTTERE PÅ hinanden.

Første tiltag i den retning var at hjælpe i Jeres klubber med at skræddersy træningsprogrammer til Jeres U5-U12 spillere og -trænere. For ikke nok med at det betyder, at drengene og pigerne får en god og kvalificeret træning, så hører vi også fra mange klubber, som abonnerer på FCM Børnetræning, at det har gjort det meget lettere for nye trænere, unge trænere og forældretrænere at sige ja til at gøre en indsats på træningsbanen i klubben. Læs mere om det her.

Andet tiltag mht. at komme TÆTTERE PÅ skete også ude på fodboldbanerne, hvor der er kommet 2 nye TOPcentre – ét i Thisted og ét i Skive – der er kommet et licenstræningstilbud mere i et nyt geografisk område 6 og så har vi lavet et særskilt licenstræningstilbud for de 5 FCM samarbejdsklubber syd for Vejle. Det betyder, at vi i dag rent fodboldtalentmæssigt tilbyder:

  • 3 TOPcentre for de dygtigste U10-U12 drengespillere.
  • 7 licenstræningsområder for U10-U12 drengespillere.
  • 2 Pigelicenscentre for U11-U13 pigespillere

Samlet set betyder det, at FCM Klubsamarbejdet i indeværende sæson ugentligt træner med ca. 550 fodboldspillere, som stadig er medlem i Jeres klubber. De træner sammenlagt fodbold i mere end 2.600 timer i Klubsamarbejds-regi, hvilket svarer til, at der hver eneste dag 365 dage om året trænes fodbold i 7 timer og et kvarter. En træning som varetages af 12 deltidsansatte trænere samt op imod 67 frivillige trænere fra vores samarbejdsklubber, som FCM Klubsamarbejdet til gengæld giver muligheden for at få UEFA C-trænerlicensen, der i sidste ende giver klubberne, som disse trænere kommer fra, en hverdag med mere kvalificeret træning i egen klub.

Tredje tiltag skete her i efteråret, hvor vi kunne tage vores nye hjemmeside i brug. En hjemmeside, som dels skal gøre det lettere at få overblik over alle FCM Klubsamarbejdets aktiviteter og dels skal gøre det lettere at være FCM Klubrepræsentant – både nu og i fremtiden. Vi glæder os til at få glæde af websitet i de kommende år.

POKALGULD
Sammen har vi også haft nogle gode oplevelser i 2019. Den største havde vi helt sikkert den 17. maj, hvor hele regionen var samlet i Telia Parken til pokalfinalen imellem FC Midtjylland – Brøndby IF.

Det var en dag, som vi alle havde glædet os til. Festlighederne indledtes med et gigantisk regnvejr, som stort set varede hele fanfestens forløb i Fælledparken. Men hvad gjorde det? For da vi alle var klar på stadion, blev først FC Midtjyllands spillere under stor midtjysk eufori, og til en flot tifo, fulgt på banen af 11 udvalgte børn fra samarbejdsklubber. Hernæst var det lokale Kian Hansen fra FCM samarbejdsklubben Grindsted GIF, som bragte FCM foran 1-0, og efter en Brøndby-udligning, forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence kunne vi gå amok og fejre FC Midtjyllands første pokaltitel.

På FCM Klubsamarbejdets vegne vil vi gerne sige Jer TAK for opbakningen denne dag. Mange havde i ugerne op til gjort et fuldstændig enestående stykke arbejde for at sende busser og biler fra netop Jeres klub og Jeres lokalområde afsted med opbakning til de midtjyske ulve. Den opbakning var, og er, uvurderlig og desto federe var det, at vi SAMMEN kunne være vidne til en milepæl i FC Midtjyllands 20-årige historie.

MERE LOKAL GULD I STØBESKEEN
På klubtursturnéen blev vi enkelte steder med bekymring spurgt til antallet af lokale spillere i FC Midtjyllands talentudvikling samt på Superligaholdet. Flere troede ikke, at FCM fortsat satsede på og lykkedes med den lokale talentudvikling, men intet er mere forkert.

Godt nok er det pt. sparsomt med lokale spillere i Superligatruppen, hvor kun Rasmus Nicolaisen fra Aulum IF og Gustav Isaksen fra Roslev IK er lokale. Men vi er nødt til at se det i et lidt større perspektiv, idet der de sidste 3 år er solgt lokale profiler til udenlandske klubber for sammenlagt ca. 120 millioner kroner, så nok spiller de i dag ikke i FCM, men der er nok af lokale talenter at være stolte af.

Og der er nye lokale talenter på vej. FCM U17 vandt sidste sæson bronze og samtidig blev Ligatopscorer lokale Mads Kristian Hansen fra Ikast FC. FCM U19 vandt igen sidste sæson det danske mesterskab, som var det fjerde på fem sæsoner, og samtidig leverede U19-holdet store resultater i ungdommens Champions League - UEFA Youth League - hvor bl.a. europæiske storklubber som AS Roma og Manchester United blev elimineret, inden de senere turneringsvindere fra FC Porto blev endestationen i kvartfinalen; den bedste præstation af et dansk hold nogensinde og vel at mærke med 8 spillere i truppen, som er uddannet via FC Midtjyllands yngste talentsektor. I indeværende sæson deltager FCM U19 fortsat i Youth League og i samtlige kampe hidtil i turneringen har det været med 5-6 spillere fra FCM samarbejdsklubberne i startopstillingen.

Alt sammen er disse flotte akademimeritter blevet suppleret af 2 flotte internationale triumfer ved store anerkendte stævner i henholdsvis Frankrig og Tyskland, mens de i endnu højere grad lokale FCM-hold i aldersgruppen U13-U15 samlet set har vundet jysk/fynsk mesterskab, pokaltitel, finsk eliteteststævne, hollandsk elitestævne og to internationale rækker ved et dansk elitestævne.

Med andre ord, så gør FCM samarbejdsklubberne det godt, når I tager imod og uddanner fodboldspillerne hjemme i Jeres klubber. 2019 blev også året, hvor FC Midtjylland tog yderligere skridt for at anerkende Jeres talentarbejde, idet man indførte en lokal kompensationsordning, som både honorerer medspillere, trænere, klubledere og klubkasse i de klubber som leverer spillere til FC Midtjyllands talentudvikling; selvfølgelig en model som honorerer alt efter hvilken hylde de lokale FC Midtjylland-spillere agerer på, men en model, som under alle omstændigheder viser Jer, at FC Midtjylland værdsætter FCM samarbejdsklubberne højt. Læs mere om det her.

DET GÅR RET GODT
Sådan må vi næsten sige her i Midtjylland. Vi fører Superligaen. Vi har masser af fodboldaktiviteter for drenge og for pigerne. Der er masser af muligheder for trænere og ledere. Vi bliver flere og flere i samarbejdet og samtidig kommer vi tættere og tættere på hinanden.

Alt dette skyldes ikke mindst FCM Klubrepræsentanternes store engagement i at videreudvikle FCM Klubsamarbejdet. Vi håber virkelig, at der også hjemme i de lokale klubber sættes pris på disse menneskers store indsats for det FÆLLESSKAB som alle medlemmer af de 144 FCM samarbejdsklubber er en del af.

Vi nyder i FCM Klubsamarbejdet hver dag at kunne tilbyde Jer en palet af muligheder for oplevelser, udvikling, uddannelse, etc. Vi håber, at I også i det kommende år kontinuerligt vil blive ved med at få tilmeldt Jeres medlemmer til aktiviteterne – uanset om de er for store eller små, drenge eller piger, trænere eller ledere. Det er vejen frem til også på sigt at kunne videreudvikle vores nuværende tilbud til at blive endnu mere attraktive end de allerede er i dag.

De ting som vi i FCM Klubsamarbejdet formår at skabe er alt sammen noget, som er unikt og kendetegner os og vores værdier, nemlig modet – viljen – glæden og rødderne. Det er MODIGT at sige, at vi vil skabe Danmarks største klubsamarbejde. Det er kun pga. VILJE, at vi i fællesskab har skabt det, og det har udelukkende kunnet lade sig gøre, fordi vi her i regionen med GLÆDE og motivation dyrker vore stærke RØDDER. SAMMEN dyrker vi drømmen – SAMMEN høster vi succesen.

FCM Klubsamarbejdet vil gerne ønske dig og familien en glædelig jul og et godt ulveår i 2020.

Med sportslig hilsen
FCM Klubsamarbejdets Fodboldudvalg