Grindsted GIF kommer ikke sovende til den brede medlemsfremgang, klubben aktuelt har oplevet. Det er nemlig et resultat af en målrettet satsning med konkrete initiativer på en række områder, hvor klubben har sat massivt ind for at udvikle tilbuddet til medlemmerne.

Klubben har tilknyttet en udviklingskonsulent, der i praksis fungerer mest som trænernes træner. Dette efter filosofien, at hvis spillerne skal udvikles, skal trænerne også løbende udvikles.

Tiltaget har gjort, at klubben har oplevet en tilstrømning af frivillige trænere og ledere i en tid, hvor frivilligheden mange steder kan være under pres. Der er skabt et stærkt fællesskab blandt trænere og ledere, hvilket også kan ses i udvalgsarbejdet, der har fået tilført flere kræfter.

- Det er et friskt spark til klubben med nye unge kræfter, som har nye ideer og er en kæmpe inspiration for alle vores medlemmer i klubben, forklarer Henrik Møller Kristensen på vegne af Grindsted GIF.

Grindsted GIF kan altså nu kalde sig for Årets Fodboldklub 2021 i DBU Jylland Region 4.

Stort tillykke ønsker vi fra FCM Klubsamarbejdet.

Billede og tekst er fra dbujylland.dk