FCM historiefortælling for de yngste børn i U5- og U6-træningen

Vi har siden efteråret 2020 arbejdet på et nyt træningskoncept for de yngste, da vi har fået mange spørgsmål omkring, hvordan man kan fastholde fokus hos den enkelte spiller. Det har udmøntet sig i en helt ny måde at angribe træningen for de yngste i klubberne.

Når de små fodboldspillere i denne uge igen starter op med træningen i de lokale samarbejdsklubber – ja, nogen møder måske op til sin allerførste fodboldtræning nogensinde – så er det med mulighed for at få fortalt og medskabe på en fodboldfortælling med FC Midtjyllands maskot, Lupus, i centrum.

I FCM Klubsamarbejdet har vi således udarbejdet 10 temaer med fortællinger med Lupus i centrum, som de yngste spillere fremadrettet via FCM Ulvetræning vil kunne møde i deres tid som henholdsvis U5- og U6-spillere i samarbejdsklubberne. Til hver af fortællingerne er der knyttet en illustration, som skal være med til at pirre drengenes og pigernes fantasi, og så skal de efterfølgende via nogle lege, spil og øvelser være med til at løse nogle udfordringer, som Lupus og hans venner kommer ud for.

Hvert tema forløber typisk i 8 uger og hver uge får spillerne en ny fortælling om Lupus i forhold til det givne tema.

- Det er vores håb, at alle U5- og U6-trænerne og forældrene i vores samarbejdsklubber vil være med til at skabe en ”fest” til deres fodboldtræning. En ”fest”, som spillerne fortæller om ved spisebordet og i sko­len, samt hvor de ser frem til næste træning. For der er ingen tvivl om, at den nye form for historiefortælling i fodboldtræningen kan give anledning til masser af sjov og masser af spænding, fortæller FCM Klubsamarbejdets leder Tommy Jensen.

Festen begynder med fokus på venner, ferie og rejser
For U5-spillernes vedkommende hedder det første tema ”Lupus´ nye venner” og det handler om venskaber. Om man er pige/dreng er ligegyldigt. Det samme om man er dygtig eller lige er begyndt med at gå til fodbold... Det handler om opbygning af et miljø, hvor spillernes trives, hvor de møder nye mennesker, hvor de opbygger nye venskaber og finder sig hjemme i et helt nyt miljø i fodboldklubben.

Hos U6-spillerne hedder det første tema ”Jorden rundt på 60 dage med Lupus”. Her tager spillerne på en rejse rundt i verden og løser nogle forskellige opgaver med Lupus. Det handler om reetablering af det gode miljø fra før sommerferien, så spillerne igen trives og hvor de måske igen møder nye mennesker og opbygger nye/eksisterende venskaber.

- Når man mødes til træning, begynder man med at vise illustrationen til pågældende tema og herudfra læses dagens fortælling op. Det er små korte historier, som skal være med til, at spillerne lever sig ind i træningen, for nu skal de hjælpe Lupus, eller på anden vis bidrage med noget. Meningen er, at trænerne skal lege med børnenes fantasi og herudfra lave en fælles opvarmning og 3 stationer med øvelser, der passer til opgaveløsningen på historien, fortæller Tommy Jensen.

Alle U5- og U6-trænere i FCMs samarbejdsklubber har GRATIS adgang til de nye fortællinger via FCM Ulvetræning. Man skal blot sørge for, at klubbens FCM Klubrepræsentant har oprettet træneren på fcmklubsamarbejdet.dk, hvor man så vil kunne logge ind og finde træningsprogrammerne.

I øvrigt er der GRATIS adgang for alle ungdomstrænere i FCMs samarbejdsklubber til to ugentlige niveaudelte træningsprogrammer, hvis blot man er registreret som træner i en samarbejdsklub på fcmklubsamarbejdet.dk.

Ved tvivlsspørgsmål er man velkommen til at kontakte koordinator for FCM Klubsamarbejdet, Lasse Dahl-Hansen, på LDH@fcm.dk.