Normalt er det positivt at fortælle, at en sæson blev afsluttet med et brag af et stævne. Og søndagens FCM Cup blev på lange stræk den herlige sæsonafslutning, som arrangører, værtsklub og deltagere havde drømt om – lige indtil stævnet blev afsluttet med brag af den mere ubehagelige slags, nemlig tordenbrag ledsaget af heftigt regnvejr.

 

”Vi valgte at stoppe fodboldkampene en smule tidligere end planlagt”, fortæller Thomas Larsen, leder af FCM Klubsamarbejdet. ”Tordenbrag i det fjerne skulle vi naturligvis forholde os ansvarligt til, og vi valgte derfor at stoppe stævnet – heldigvis på et tidspunkt, hvor der kun resterede en ganske lille smule af stævnet”.

 

Derfor kunne der kåres vindere i alle årgange fra U8 til U12, også selvom den stort planlagte præmieoverrækkelse måtte reduceres på grund af tordenvejret. Og selvfølgelig var der medaljer til alle spillere – uanset placering og resultater.

 

”FCM Cup er afslutningsstævnet for de mange piger og drenge, der hen over sæsonen deltager i den ugentlige licenstræning rundt omkring i FCM-regionen”, fortæller Thomas Larsen. ”Og det er enormt positivt at betragte de mange venskaber mellem spillerne, som er opstået på tværs af byer og klubber i Ulveland”.

 

Også mellem de mange licenstrænere opstår der venskaber og netværk, som lever videre efter sæsonafslutningen.

 

”Licenstrænerne og deres hjælpetrænere står uge efter uge på træningsbanerne rundt omkring i værtsklubberne, og understøtter spillernes evner og engagement i spillet med bolden”, uddyber Thomas Larsen, der samtidig sender en stor tak til trænerne.

 

Thomas Larsen afslutter: ”Vi er så heldige, at rigtig mange licenstrænere og hjælpetrænere fortsætter i den kommende sæson, og nye trænere er på vej ind i teamet – og skulle der være motiverede og engagerede trænere, der kan se sig selv i licenstræner-teamet, så er jeg top-klar til en snak om mulighederne”.

 

Se flere billeder på vores Facebookside: https://www.facebook.com/fcmklubsamarbejdet