FC Midtjylland med lokal kompensation til samarbejdsklubber

Et hav af klubber hædret for flot talentarbejde.

For år tilbage indførte bestyrelsen i FC Midtjylland en lokal kompensationsordning, som i bund og grund er nogle ekstra interne foranstaltninger, gældende overfor samarbejdsklubber, som er med til at dyrke spillere til FC Midtjylland.

Den lokale kompensationsordning betyder, at FC Midtjylland bidrager med alt fra skulderklap til både medspillere og trænere fra de samarbejdsklubber, som opfostrer spillere til FC Midtjyllands talentafdeling til i særlige tilfælde også økonomisk at belønne enkelte klubber ud over de FIFA-regler, som er gældende omkring økonomisk kompensation.

Sidste sæson var det ikke muligt for FC Midtjylland at belønne disse klubber, da man ikke kunne give oplevelser på MCH Arena. Men nu er stadionkapaciteten tilbage på fuld styrke og ved søndagens repræsentantskabsmøde i FCM Klubsamarbejdet benyttede FC Midtjylland v./ Marketing- & Supportdirektør, Preben Rokkjær, lejligheden til med et års tilbagevirkende kraft at dele ud af oplevelser til en lang række af samarbejdsklubber. Det gælder:

Når spillere hentes fra FCM samarbejdsklub til FCM Elitefodboldskole (U13-U15)
- FCM inviterer alle drengespillere og trænerne fra spillerens årgang i den pågældende klub til en kamp på MCH Arena, hvor FCM er værter med en stadionplatte til alle.

Dette kommer i denne sæson til at gælde for årgang 2007 i:
Skjern GF, Ringkøbing IF og Holmsland GU.

Dette kommer i denne sæson til at gælde for årgang 2008 i:
Billund IF, Vildbjerg SF, Ikast FC, Mejrup GU, Skjern GF, Tjørring IF, Herning Fremad, Rindum SU, Ringkøbing IF, Grindsted GIF, Brande IF, Snejbjerg SG&I, Gauerslund IF, IF Nordthy og Thisted FC.

Dette kommer i denne sæson til at gælde for årgang 2009 i:
Spjald IF, Lem Boldklub, Grindsted GIF, Filskov IF, Mejdal-Halgård Fodbold, KLG, MorsØ FC, Vildbjerg SF, Hammerum IF, Alhedens IF, Højslev St. IF, Holstebro Boldklub, Sjørring Boldklub, Brande IF og Skjern GF.

Når en spiller indgår sin første akademikontrakt med FC Midtjylland
- Følger de gældende nationale regler.
- OG i forbindelse med kontraktindgåelsen inviteres et bestyrelsesmedlem, FCM Klubrepræsentanten og en tidligere træner med.
- Hele klubben inviteres endvidere til en kamp på MCH Arena.

Dette kommer i denne sæson til at gælde for følgende klubber, som har skabt en akademispiller i årgang 2005:
Herning Fremad, Holmsland GU, Ringkøbing IF, Sunds IF og Ikast FC.

Dette kommer i denne sæson til at gælde for følgende klubber, som har skabt en akademispiller i årgang 2006:
Gauerslund IF, Mejdal-Halgård Fodbold, Mejrup GU, Tjørring IF, Vinding UIF, Hammerum IF, Vinderup IK og Brande IF.

Hvis en akademispiller bliver Superligaspiller i FC Midtjylland
- Når en spiller opnår sin 10. kamp i startopstillingen i en officiel kamp for FCM, udbetales samlet kr. 25.000,- til spillerens tidligere klubber (beregnet ud fra antal halvsæsoner i klubberne, hvis denne har spillet i mere end én). Endvidere inviteres 20 personer til Loungeoplevelse i FC Midtjylland.

Det betød, at følgende klub modtog en check fra FC Midtjylland:

Roslev IK fik kr. 25.000,- for udvikling af Gustav Isaksen

Hvis en akademispiller sælges fra FC Midtjylland til udenlandsk klub
- FCM følger de internationale regler, der er fastsat fra FIFA.
-Herudover kr. 50.000,- pr. 1 mio. euro spilleren sælges for, som er til fordeling blandt de samarbejdsklubber (beregnet ud fra antal halvsæsoner i klubberne) spilleren har spillet i indtil spilleren er skiftet ind til FCM.

Der er i den seneste periode ikke solgt lokale spillere til udenlandske klubber til sådanne beløb, men Aulum IF modtog alligevel en Loungeoplevelse i FC Midtjylland for 20 personer, som tak for klubbens indsats for at udvikle Rasmus Nicolaisen.

Lad os bare sige, at alle FCM Klubrepræsentanter mildest talt tog flot imod den store gestus fra FC Midtjylland, som i den grad viser, at man i FC Midtjylland virkelig mener det, når man siger, at man er HELE regionens hold og at man værdsætter sine rødder.

Smilene hos de klubber, som enten kunne gå hjem med en check eller oplevelser, som ligger og venter på sine medlemmer, var nok størst – til gengæld, så er der måske i dag endnu flere klubber, som drømmer om en dag at opfostre en spiller, som kan indgå i FC Midtjylland.