FC Midtjylland agerer proaktivt på Covid-19

3F Superligaens førerhold sender sine medarbejdere hjem for at være på forkant med konsekvenserne af den globale krise.

Den nuværende verdensomspændende krise på grund af Covid-19 gør, at FC Midtjylland sender klubbens medarbejdere hjem fra mandag morgen.

Tilbage vil kun være et lille beredskab af medarbejdere samt Superligatruppen, som i øjeblikket selvtræner.

De hjemsendte medarbejdere får via regeringens trepartsaftale fuld løn, indtil situationen bedrer sig, og tiltaget sker alene for at sikre klubbens fremtid, virksomhedens arbejdspladser samt ikke mindst medarbejderne og deres familiers ve og vel.

Klubbens ledelse ønsker ikke, at medarbejderne smitter hinanden, og samtidig glæder ledelsen sig over at råde over en medarbejderstab, som har skabt et fantastisk udgangspunkt for FC Midtjylland i denne svære tid.

- Vi er dybt berørte af den globale krise, som rammer alle i øjeblikket. Som klub er vi glade for opbakningen fra vores medarbejdere, frivillige, fans og samarbejdspartnere, men der er også grund til at rose arbejdet fra regeringen og det danske sundhedssystem. Vores tiltag handler om ansvarlighed og rettidig omhu, for vi ønsker brændende at sikre vores klub samt de ansatte og deres familier, siger FC Midtjyllands administrerende direktør Claus Steinlein, som glæder sig til at kalde klubbens loyale og hårdtarbejdende medarbejdere tilbage.

Hjemsendelsen er indtil videre på ubestemt tid, og medarbejderne må ikke arbejde i den periode, som følger.

- Det giver naturligvis ændringer i den måde, vi normalt agerer på som klub, men vi beder om alles forståelse i en svær tid for os alle. Vi er med sikkerhed 100 procent klar, når der igen fløjtes op til topfodbold i Danmark, siger FC Midtjyllands Claus Steinlein.