Af: Flemming Bjerre

Det vrimler med lokale spillere på FC Midtjyllands U19 hold. Som det fremgår af oversigterne nederst i artiklen, er der store lokale islæt i truppen. De fleste af dem er kommet til fra en af de mange samarbejdsklubber, mens andre er stødt til under Herning Elite, der dækker årgangene fra U13 til U15.

Spillerne indgår i truppen sammen med de øvrige akademispillere, der er kommet til fra andre danske klubber og udlandet. Der er tale om en multikulturel trup, hvor der udover de danske spillere også er spillere fra bl.a. Island, Nigeria, USA og Columbia. Og netop her kommer vigtigheden af de lokale spillere ind.

- De lokalt forankrede spillere har fået en god grunduddannelse i Herning Elite og har været lette at integrere på holdet. De er værdifulde for kulturen og har en vigtig rolle i klubben, fortæller U19 træner Henrik Jensen.

- De andre spillere bidrager med lige så meget til miljøet, bare på andre måder. Samlet giver det en rigtig god synergi og mangfoldighed, som er udviklende for hele truppen, fortsætter Henrik Jensen.

Akademidirektør Flemming Broe stemmer i og roser trænerstaben omkring U19, der har formået at få det bedste ud af truppen trods de forskelligartede baggrunde, spillerne er kommet med. Samtidig viderebringer Flemming cadeau for det store arbejde, der udføres i samarbejdsklubberne, FCM Klubsamarbejdet og Herning Elite.

- Talentudvikling starter tidligere end nogensinde. Vi ønsker at spillerne vil kunne leve af at spille fodbold - og helst i vores klub. Samarbejdsklubberne og staben omkring Klubsamarbejdet har en vigtig rolle i talentudviklingen, fortæller Flemming Broe.

Gustav Isaksen har taget turen

Målet er at udvikle så gode spillere som muligt til superligaholdet. Men det giver lidt ekstra stolthed i klubben, når en af vores lokale spillere tager turen til akademiet og videre op på superligaholdet. En af de spillere, der har været på denne rejse er Gustav Isaksen, der stadig kun er 1. års senior, selvom han har været en del af superligaholdet i nogen tid.

Gustav fik sin fodboldopvækst i samarbejdsklubben Roslev IK, og kom senere til Herning Elite, hvor han spillede fra U13 til U15. I sommeren 2016 startede han på akademiet, og han har siden gjort bemærket både i Youth League og i superligaen, hvor han for alvor har bidt sig fast.

- Vi vil gerne have så mange lokale og regionale spillere på U19 som muligt. De er medvirkende til en god grundkultur. Det er vigtigt for os at vise, at det er muligt at gå hele vejen fra samarbejdsklub til superligaen, slutter Flemming Broe.

Vi glæder os til at følge, hvem der bliver de næste til at tage skridtet op på superligaholdet.

Følgende spillere på U19 har spillet i en af samarbejdsklubberne:

 • Mathias Balle (Gudum Nissum IF)
 • Simon Stampe Vang Madsen (Vinderup IK, FS Holstebro)
 • Victor Bak Jensen (IF Nordthy)
 • John Ndjate (Lemvig GF)
 • Frederik Heiselberg (Strellev-Lyne GU, Tarm IF)
 • Mikkel Tønnesen (Holstebro Boldklub, FS Holstebro)
 • Mads Kristian Hansen (Ikast FC)
 • Valdemar Birksø Thorsen (Brande IF)
 • Frederik Christensen (Ikast FC)
 • Tobias Damtoft Andersen (Linde B.)

U17 spillere med opvækst i en af samarbejdsklubberne, der har fået spilletid på U19:

 • Valdemar Byskov Andreasen (Herning Fremad, Ikast FC)
 • Gustav Ørsøe Christensen (Ikast FC)
 • Rasmus Kristiansen (Vinderup IK, FS Holstebro)

Øvrige på U19, der har været en del af FCM Elitefodboldskole - og dermed den lokale talentudvikling fra U13-U15:

 • Kristoffer Lund Hansen (Kerteminde BK)
 • Oscar Luigi Fraulo (OKS)
 • Andreas Nibe Hansen (Kerteminde BK)
 • Aral Simsir (Køge BK)
 • Oliver Sørensen (Strib IF, OKS)

Samt yderligere 2 U17 spillere, der også har fået deres debut på U19:

 • Mikkel Fischer (FC Skanderborg)
 • August Priske (ASA, Brabrand IF, Stensballe IK, Horsens FS, AC Horsens, FCK)