Årets Uddannelsesklub 2019

FCM Klubsamarbejdet har for sjette gang uddelt uddannelsesprisen til en klub, der er aktiv på uddannelsesfronten.

Hvert år på repræsentantskabsmødet i FCM Klubsamarbejdet overrækkes Uddannelsesprisen, som går til en FCM samarbejdsklub, der har gjort noget specielt inden for uddannelse i løbet af sæsonen. Her vægtes både uddannelse af trænere – som man kan få via FCMs klubkurser, Store Trænerdag, FCM Trænerakademi, FCM Trænernetværk, RØDDERNES Trænerakademi og andre spotkurser – men også uddannelse af sine spillere, hvor blandt andet brugen af FCM Fodboldskole, FCM Pigefodboldskole samt FCM Teknikmærke og principperne omkring træningen i vores FCM Teknikmærketræningsdagbog vægtes højt.

Fodboldudvalget havde valgt dette års vinder ud fra følgende punkter:

  • I det forgangne år virkelig har gjort en indsats for både at dygtiggøre sine trænere og sine spillere.
  • Klubben har således på trænersiden sendt trænere afsted på Store Trænerdag og så har man tilmeldt flere af sine nye og uerfarne trænere på RØDDERNES Trænerakademi, som er et helårligt udviklingsforløb for trænere.
  • Det er dog ikke kun på trænersiden klubben har gjort noget for at uddanne sine medlemmer. Også på spillersiden har man udnyttet de tilbud som FCM Klubsamarbejdet stiller til rådighed for at uddanne sig.
  • Klubben har således sendt masser af drenge og piger på henholdsvis FCM Fodboldskole og FCM Pigefodboldskole – der er blevet arbejdet med FCM Teknikmærke – og så har klubben også taget FCM Børnetræning til sig, hvorfor klubbens U5-U12 trænere altså ugentligt får tilsendt træningsprogrammer fra FCM Klubsamarbejdet.
  • I det hele taget finder Fodboldudvalget, at det er en klub, der har noget at byde ind med og at klubben til stadighed søger inspiration til at få endnu mere at byde ind med overfor sine medlemmer.

Prisen gik i år derfor til Snejbjerg SG&I, der virkelig er til stor inspiration for hele regionen.

Modtagere af Uddannelsesprisen:
2012: Tim GIF
2013: Grindsted GIF
2014: Sunds IF
2015: Kibæk IF
2016: Spjald IF
2017: Vinding UIF
2018: Gauerslund IF

Med Uddannelsesprisen følger et diplom til klubben, en buket blomster og en Panna Light ARENA.