Årets FCM samarbejdsklub hædret med SPORTMASTERprisen

FCM Klubsamarbejdet uddelte endnu engang SPORTMASTERprisen til årets FCM samarbejdsklub til det årlige repræsentantskabsmøde.

Siden 2013 har der ikke kun været en pris til årets FCM klubrepræsentant, men også til årets FCM samarbejdsklub. Det er en pris, der overrækkes i samarbejde med SPORTMASTER og dermed kaldes for SPORTMASTERprisen.

Tidligere modtagere af SPORTMASTERprisen er:
2013: Herning KFUM
2014: Brande IF
2015: FS Holstebro
2016: Thisted FC
2017: Sunds IF
2018: Ramme-Lomborg IF
2019: Hammerum IF
2020: Snejbjerg SG&I

Ligesom de forhenværende gange, så blev dette års modtager også valgt på baggrund af følgende kriterier:

  • Klubben ser muligheder fremfor begrænsninger.
  • Klubben er en loyal samarbejdsklub og har nogle FCM Klubrepræsentanter, der går forrest for at involvere klubben i FCM Klubsamarbejdets aktiviteter.
  • Klubben deltager aktivt i så mange Klubsamarbejdsaktiviteter, som det er muligt.
  • Klubben stiller velvilligt faciliteter til rådighed for aktiviteter.
  • Klubben er aktiv omkring det kommercielle samarbejde.

Valget som årets FCM samarbejdsklub faldt i år på:

  • En klub, som altid er repræsenteret til områdemøder og repræsentantskabsmøder og en klub, der altid sørger for rettidig tilbagemelding.
  • Klubben har trods begrænsede muligheder for at få uddannet sine trænere i den forgangne sæson alligevel formået at sende hele tre håndfulde kursister på C-kursusforløb og også på spillersiden er der blevet bakket utrolig flot op.
  • Klubben bakker således altid virkelig flot op om både vores fodboldtilbud til drengene og vores fodboldtilbud til pigerne. Flere af klubbens trænere benytter også FCM Klubsamarbejdets træningsøvelser i FCM Ulvetræning til at inspirere klubbens trænere og spillere endnu mere i hverdagen og da der ikke var træning i klubberne, ja så abonnerede hele 60 af klubbens ungdomsspillere på de individuelle træningsprogrammer med titlen ”Fra samarbejdsklub til superliga og børnene tog udfordringerne fra Superligaspillerne flot op.
  • Klubben er allerede nu begyndt at formidle vores nye digitale forældreunivers ud til forældrene i klubben og på den måde viser den også sin støtte og opbakning til de nye tiltag, som vi gør i FCM Klubsamarbejdet.
  • Klubben tager samtidig et stort sportsligt ansvar omkring FCM-træning og faciliteter i sit område af Klubsamarbejdet. Her er man absolut ikke bange for at lægge baner til og det er ikke få trænere fra klubben, som hjælper til på FCM Klubsamarbejdets forskellige træningstilbud.

Dette års modtager af SPORTMASTERprisen, og som kan kalde sig årets FCM samarbejdsklub i 2021 er Skive IK.

Stort tillykke!

Med SPORTMASTERprisen som årets FCM samarbejdsklub følger en vingave, et diplom til klubben samt et gavebevis til et spillesæt i klubbens farver fra NIKE og Sportmaster.