Årets FCM samarbejdsklub 2019

FCM Klubsamarbejdet uddelte endnu engang SPORTMASTERprisen til årets FCM samarbejdsklub til det årlige repræsentantskabsmøde.

Siden 2013 har der ikke kun været en pris til årets FCM klubrepræsentant, men også til årets FCM samarbejdsklub. Det er en pris, der overrækkes i samarbejde med SPORTMASTER og dermed kaldes for SPORTMASTERprisen.

Tidligere modtagere af SPORTMASTERprisen er:
2013: Herning KFUM
2014: Brande IF
2015: FS Holstebro
2016: Thisted FC
2017: Sunds IF
2018: Ramme-Lomborg IF

Ligesom de forhenværende gange, så blev dette års modtager også valgt på baggrund af følgende kriterier:

  • Klubben ser muligheder fremfor begrænsninger.
  • Klubben er en loyal samarbejdsklub og har nogle FCM Klubrepræsentanter, der går forrest for at involvere klubben i FCM Klubsamarbejdets aktiviteter.
  • Klubben deltager aktivt i så mange Klubsamarbejdsaktiviteter, som det er muligt.
  • Klubben stiller velvilligt faciliteter til rådighed for aktiviteter.
  • Klubben er aktiv omkring det kommercielle samarbejde.

Valget som årets FCM samarbejdsklub faldt i år på:

  • En klub, som i efterhånden mange år har bidraget stærkt til fællesskabet.
  • Vi har efterhånden opgivet at tælle, hvor mange gange vi har været på besøg i årets FCM samarbejdsklub, som er flittige til at byde sig selv til som værtsklub til alverdens af vores aktiviteter. Det er noget, som vi virkelig sætter pris på og som vi håber fortsætter i mange år frem.
  • Årets FCM samarbejdsklub er én af dem, som var med fra begyndelsen i 1998 og lige fra begyndelsen var det en klub, som tog ansvar i den daværende bestyrelse og den dag i dag stiller klubben også en frivillig til rådighed for et af vores områdeudvalg.
  • Klubben er også utrolig flittig til at benytte vores kurser – vores kommercielle muligheder – vores fodboldtilbud til drengene – vores fodboldtilbud til pigerne – og ikke mindst kan man altid regne med, at man i klubben både melder rettidigt til og dukker op til henholdsvis områdemøder og repræsentantskabsmødet.
  • Vi oplever altid, at der er god kommunikation med årets FCM samarbejdsklub. Der er åbenhed og ærlighed, uanset om man snakker med FCM Klubrepræsentanten – trænerne – formanden – eller klubbens deltidsansatte sportslige konsulent, som også er med til at gøre klubben attraktiv for rigtig mange fodboldspillere at komme i.

Dette års modtager af SPORTMASTERprisen, og som kan kalde sig årets FCM samarbejdsklub i 2019 er Hammerum IF.
Stort tillykke!

Med SPORTMASTERprisen som årets FCM samarbejdsklub følger en buket blomster, et diplom til klubben samt et gavebevis til et spillesæt i klubbens farver fra NIKE og Sportsmaster.